Врхунац ренесансне уметничке графике

У петак, 13. новембра у 20 часова, у Галерији Матице српске свечано ће бити отворена репрезентативна међународна изложба ренесансне графике “Албрехт Дирер и његови савременици.

Тријумфална поворка цара Максимилијана I”. О овом прворазредном културном догађају на јучерашњој конференцији за новинаре говорили су  покрајински секретар за културу и јавно информисање Славиша Грујић, управница ГМС Тијана Палковљевић Бугарски и кустоскиња ГМС Снежана Мишић.

Аутор изложбе је Иван Хавлице, кустос Источнословачког музеја у Кошицама, из чијих збирки потиче ово непроцењиво уметничко благо. Изложба је већ обишла преко десет европских градова, а захваљујући сарадњи музеалаца из Кошица, Београда и Новог Сада, након великог успеха у Музеју града Београда, поставка се сели у Матичину Галерију.

Албрехт Дирер (1471-1528) био је немачки сликар, графичар, цртач и теоретичар уметности који је померао границе свога времена. Једна од највећих заслуга му је што је сопственом генијалношћу уздигао графику од занатске вештине на пиједестал самосталне уметничке дисциплине. То се најбоље види на овој изложби коју чини 138 графичких листова, конципираних у две целине.

У првој су двадесет Дирерових радова и 74 графике његових ученика и савременика. Други део је Тријумфална поворка цара Максимилијана И, чувена композиција од 44 графичка листа, коју је наручио сам цар, у славу династије Хабзбурга. Радили су је најбољи немачки и италијански ренесансни уметници графике, предвођени Дирером: Хајнрих Алдегрефер, Албрехт Алтдорфер, Лука Кранах старији, Маркантонио Раимонди и други.

У поставци посебно место припада Диреровим препознатљивим графикама “Носорог” и “Витез, Смрт и Ђаво”. Од листова из циклуса “Апокалипса Светог Јована”, “Живот девице Марије” и “Велика пасија”, издваја се “Свети Михаило у борби са аждајом”, чуло се на јучерашњој конференцији за новинаре. Изложба “Албрехт Дирер и његови савременици. Тријумфална поворка цара Максимилијана И” у ГМС ће бити отворена до 9. јануара нредне године.Речено је такође да ће ГМС ускоро проширити сарадњу са Источнословачким музејом из Кошица, јер имају пуно сличности, а и заједничких интереса.

Р. Лотина
 

Занимљиви пратећи програми

У ГМС су се потрудили да ову репрезентативну изложбу што више приближе младој публици. Петком ће се одржавати популарна предавања о ренесанси - о музици тог времена, о храни, путовањима. Субота је дан за креативне радионице са основцима, средњошколцима и студентима уметности. Свакога дана у 13 и у 19 часова током трајања изложбе биће организовано стручно вођење кроз поставку.
Цене улазница су симболичне: сто динара су појединачне, а за ђачке посете, педесет динара. За ову прилику ГМС ће продужити радно време за два сата, односно до 20 часова, од уторка до суботе.

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести