Златне медаље Теодоракису, Бручију и Милети Радовановићу

У Основној школи „Свети Сава“ у Александрову замењени су паркети, прозори и врата у сали за физичко васпитање, а такође и у истуреном одељењу ове школе у Бикову. Школа је реновиране средствима Покрајинског секретеријата за спорт и омладину у износу од 4,8 милиона динара.
Школе у Бикову и Александрову
Фото: Tiker

и дугогодишњи директор Стеријиног позорја Милета Радовановић, а постхумно је највеће признање куће додељено и једном од наших најзначајнијих музичких стваралаца и културних посленика Рудолфу Бручију. У име аутора балета „Грк Зорба” признање је примио грчки амбасадор Елиас Елиадис, док је Златна медаља посвећена Бручију уручена његовом сину.

Сребрну медаљу „Јован Ђорђевић” добили су академски вајар Миливоје Жарковић, руководилац Службе сценске технике СНП-а Томислав Шараба и харфисткиња Ивана Павловић, док су Бронзаном медаљом овенчани шаптач Милица Рађеновић и Новосадско позориште. На Свечаној академији су додељене и Годишње награде СНП-а, а лауреати су: глумци Радоје Чупић и Милица Грујичић, оперски певачи Данијела Јовановић и Валентина Миленковић, те балетски играчи Ана Ђурић, Олга Аврамовић и Ивана Прибић.

Награђени су и сликар Радуле Бошковић, иначе руководилац Службе промо центра позоришта, затим организатор Иван Стипанчевић, службеница Маријана Павков Аничић, декоратер Небојша Марјановић, шеф столарске радионице Дарко Марин, раднице Аница Васиљев и Наталија Ждеро, шеф мушке гардедобе Тодор Бакајин, техничар расвете Ђура Мрђеновић, као и референткиња административних послова Јасна Окљеша Дражић. Додељено је такође и двадесетак похвала - представама, ансамблима, уметницима, радним јединицама, члановима колектива...

– Позориште је сведок свог времена, сведок пролазности, сведок заноса и пркоса, узлета и падова, уметничких тенденција и достигнућа – речи су в.д. управника нашег најстаријег професионалног театра др Зорана Ђерића. – Историја Српског народног позоришта је и историја српског народа, српске културе и уметности. О њоју су исписане бројне странице. И оне ће, верујем, бити крунисане Енциклопедијом СНП-а, која је у припреми...

Поздравно слово одржао је и покрајински секретар за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама проф. Мирослав Штаткић, истакавши да је подршка култури од изузетног значаја и да ће војвођанска администрација наставити да помаже рад и стваралаштво театра, а пре Свечане академије положено је цвеће на споменике Јовану Стерији Поповићу, Марини Олењиној и Пери Добриновићу, бисту Драге Спасић испред зграде Позоришта и гроб Стефана Стефановића (код Успенске цркве). На згради СНП-а, између Успенске цркве и техничког улаза, откривена је и табла Пролаз Милоша Хаџића, по дугогодишњем управнику нашег најстаријег професионалног театра, а потом је у доњем фоајеу сцене „Пера Добриновић” одржана промоција књиге „Пролаз Милоша Хаџића” Анђелка Ердељанина, и то у амбијенту изложбе „Глумачки наши родитељи”. За крај рођенданске прославе, концертно је изведена опера Стевана Дивјаковића “Владимир и Косара”.

М. Стајић

Ђерић: Нужан нови модел позоришта

„Главни проблем савременог позоришта је да оно своје кризе на почетку 21. века покушава да реши уз помоћ модела који су формулисани крајем 19. или почетком 20. века. Модели који је некад били ефикасни, данас, у суочавању са изазовима нашег времена немају потребну пластичност, опиру се променама, крути и неумољиви су, као и системи из којих су потицали. Промене у позоришном пословању не иду увек у корак са променама у друштву, очигледно касне, зато је неопходно унапредити постојећи модел позоришта, очувати његове позитивне аспекте и даље их развијати”, истакао је у својој беседи др Зоран Ђерић.
 

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести