„Еј, ништа се не дешава, хајде да се деси”

Мада су званично основани тек пре две године, момци и девојке из „Новог културног насеља“

за тако кратак период успели су да размрдају пословичну „спаваоницу“ и уједно један од најмногољуднијих делова града. То удружење је на лединама и у школама Новог насеља организовало и организује фестивале музике, филма, позоришта, чија посећеност сведочи о томе да, осим зграда, тржних центара и зеленила, Ново насеље тражи и храну за душу.

С Огњеном Томашевићем и Марком Јозићем из „Новог културног асеља“ разговарали смо у „Паркићу“, импровизованим фотељама од еуропалета постављеним међу неколико бреза, које се налазе, погађате – на пољани између два атомска склоништа на Новом насељу. Тај неформални клуб на отвореном заоставштина је једног од њихових пројеката, који, како кажу, имају за циљ да укажу на неопходност и потребу неколико десетина хиљада Новосађана који живе на Насељу за културним центром и простором за културу и оне који се њоме баве.

– Баш смо у гужви овх дана! – каже Огњен Томашевић. – Припремамо други „21114 – Филм фест“ на две локације на Новом насељу, у Школи „Др Милан Петровић“ и на ливади прекопута. На отварању у петак биће уприличено вече документарног филма, а током три дана фестивала биће приказани и режисерски деби Мирјане Карановић „Добра жена“, али и филм „Бурек“ браће Трифуновић. Желимо да прикажемо актуелне домаће филмове и на тај начин подржимо нашу филмску уметност, што подржавају и аутори филмова који се приказују код нас. Сви ти филмови још живе фестивалски живот, многи нису још стигли у биоскопе те ће посетиоци имати прилику да неке виде и премијерно.

– С обзиром на то да је на Насељу живело и живи доста уметника из света филма, трудимо се да у свим садржајима оживимо ту уметност па да они који се њоме баве добију простор, а они које филм занима – добију прилику да виде резултат њихговог рада – напоменуо је Марко Јозић.

– Не бавимо се само тиме: наше активности се крећу од уређења јавних површина, преко бициклистичких тура по улицама Новог насеља, до креативних радионица за најмлађе, а све да би Ново насеље показало да заслужује културни центар. У томе наилазимо на подршку локалне заједнице, али и оних који доносе одлуке – каже Томашевић.

По његовим речима, клинци из комшилука почели су да се баве културом на Насељу још пре десетак година.

– Познајемо се цео живот, одрасли смо овде заједно, најбољи смо другари. Када смо позавршавали школе и прошли кроз сито и решето, половином 2014. године одлучили смо да то што смо до тада радили именујемо и дамо му нову форму те смо се у септембру те године представили јавности фестивалом „Добро дошли на Ново насеље“. Више од хиљаду посетилаца тада се скупило на овој ливади, цртао се мурал, плесало се по паркингу, где је одржан и преформанс с гитаром, одржан је концерт на атомском склоништу. За мене је то фестивал свих фестивала, који нам је дао ветар у леђа и мотивацију да развијемо и друге идеје и пројекте, као што су „Аплауз фест“, „21114“, „Арт кварт – старт“, „Лепота Насеља“, „Насеље против насиља“, „Парк међу брезама“, „Стрит тур де Насеље“ – наводи Огњен Томашевић.

Јозић пак објашњава да све то ради екипа од десетак људи, којима помажу комашије, другари и волонтери, и за све њих је позив „Новог културног насеља“ увек отворен.

– Све што радимо, радимо на отвореном јер нема затвореног. То и желимо да покажемо – да у највећем градском насељу недостаје садржаја, а поготово инфраструктуре. Вођени логиком: „Еј, ништа се не дешава, хајде да се деси“, понудили смо неке садржаје који би требало да се одржавају редовно, а све то радећи оно што волимо. Осим помоћи с локала, истакао бих и подршку Градске управе за културу, као и Покрајинског секретаријата – наводи Јозић.

– Све што радимо, радимо из чисте љубави и ентузијазма. Сви имамо послове од којих живимо, а ово нам је нека врста хобија. Жеља нам је да ствари крену с мртве тачке и да Насеље добије простор за културне садржаје где би било места и за радионице за најмлађе, и за допунске часове и за редован културно-уметнички програм, који је овом делу града, као и самом граду на крају крајева, потребан – сматра Томашевић.

Како кажу њих двојица, кроз програме и пројекте „Новог културног насеља“, што као учесници, што као посетиоци, прошло је десетак хиљада људи, што их чини поносим. Они се надају да ће, ако остваре циљ и Насеље добије простор за културу, наставити своје активности, а радује их што им се у међувремену прикључио велики број младих који би требало да наставе тим путем.

– Управо оснаживање локалне заједнице доводи до преко потребних круцијалних промена у самој заједници – закључио је Марко Јозић.

С. Крстић

 

Програм „21114 – Филм феста

Програм фестивала, који почиње у петак и траје до недеље чине филмови „Добра жена“ (режија: Мирјана Карановић, улоге: Мирјана Карановић, Борис Исаковић, Јасна Ђуричић, Христина Поповић, Бојан Навојец), „Влажност“ (режија: Никола Љуца, улоге: Милош Тимотијевић, Тамара Крцуновић, Марија Кракман, Катарина Марковић, Драган Бакема), „Бурек“ (режија: Владан Николић, улоге: Сергеј Трифуновић, Бранислав Трифуновић, Вилијам Лирој, Катерина Мисихрони, Кристина Алупи, Јоргос Нанурис), „Ђечаци из Улице Маркса и Енгелса“ (режија: Никола Вукчевић, улоге: Момчило Оташевић, Горан Богдан, Ана Софреновић, Емир Хаyихафисбеговић). Први дан фестивала вечерас отвара „Вече документарног филма”, које је одабрао документариста и члан удружења „Ново културно насеље“ Војин Ивков, а на фестивалу гостоваће и два међународна филмска фестивала „Ухвати са мном овај дан / Ухвати филм“ и „Филмски фронт“, који су задужени за кратки метар.  Више информација на www.facebook.com/novokulturnonaselje/ и www.youtube.com/user/novokulturnonaselje.

EUR/RSD 117.1544
Најновије вести