Безбедност боља, директори на јавном конкурсу

- Кадровске промене, нови људи и стартегија допринели су бољем стању безбедности у Новом Саду, те се у прошлој години бележи пад ремећења јавног реда и мира од 50 одсто, док је регистровано 9.077 кривичних дела,

 11,4 одсто мање него 2013. године  - рекао је на заседању Скупштине града помоћник начелника Полицијске управе Нови Сад Стеван Јарић. – И даље су дела против имовине најчешћа, али је смањен број крађа и тешких крађа. Сва четири убиства решена су, док је драстично скочио проценат решавања yепних крађа. На подручју ПУ Нови Сад заплењено је 390 килограма наркотика, у односу на 210 килограма 2013. године.

По његовим речима, акције „Школарац“ и „Чистач“ дале су добре резултате, чиме се повећала безбедност у школама. Од 2012. године, по Јарићевим речима, бележи се раст броја случајева породичног насиља, у којем су у 80 одсто жртве жене.
– Циљ нам је спречавање трговине наркотицима и разбојништава, и ту смо се показали знатно боље него раније. Такође, приоритет нам је и безбедност грађана у јавним просторима, где смо за четвртину смањили разбојништва. Повећали смо присуство полиције на улицама, као и број кривичних полицијаца. У центру града смањили смо број дела 40 одсто. Два полицајца су тешко рањена прошле године, а 25 је повређено – истакао је Јарић.

У одговорима на питања одборника, углавном опозиције, Јарић је нагласио да Нови Сад нема чега да се стиди јер је у првих десет управа по ефикасности полиције. Он је навео и да случај подметања бомбе под службено возило Томислава Бокана из Покрета „Динара–Дрина–Дунав“ није решен јер нема материјалних доказа.

Након полицијског извешатаја, уследио је извештај заштитника грађана Новог Сада др Александра Грујића, који је поднео оставку на функцију пошто одлази у јавне бележнике. Грујић је навео да су се грађани прошле године највише жалили на недобијање решења по захтевима грађана у законским роковима, на димничарину, на пореске зоне за имовину, на држање животиња, ноћни рад локала и трговина, луталице... Прошле године било је девет одсто више притужби него 2013, а Грујић је указао на поражавајућу статистику 21 препоруке коју је упутио на основу притужби грађана.

– У осам случајева поступљено је по препоруци омбудсмана, у шест случајева није, а у осам је речено да ће се поступити, али то није учињено – рекао је Грујић, наводећи да код руководилаца у предузећима и органа града не постоји добра воља да заштите права малог човека.Јуче су усвојене и  одлуке о обележавању Недеље безбедности младих у Новом Саду, која ће се одржавати прве недеље априла, те одлука о утврђивању доприноса за уређивање грађевинског земљишта на основу новог Закона о планирању и изградњи.

Одборници су изгласали и одлуку о прибављању неизграђеног грађевинског земљишта у јавну својину Новог Сада за површине јавне намене те потврдили формирање нове месне заједнице Сајлово.Измењена је одлука о држању домаћих животиња да би се могли контролисати они који држе животиње у граду за комерцијалне сврхе, као и одлука о јавним паркиралиштима, којима се дају повластице трудницама и мајкама мале деце. Скупштина је одлучила да се ватрогасцима купи ватрогасно возило и пратећа опрема, а први пут град је добио одлуку која помаже пољопривредницима у кредитирању производње и органском узгоју.

Усвојен је и Локални акциони план политике за младе до 2018. године, а расписани су јавни конкурси за директоре „Водовода и канализације“, „Урбанизма“, „Новосадске топлане“, „Лисја“, „Градског зеленила“, „Пута“ и ЈГСП „Нови Сад“.У време закључења овог текста пред одборницима је остало више од 20 тачака дневног реда, а најобимнија била је последња, у којој су се у више од 40 ставки мењали кадрови у скупштинским и градским органима. Међу њима је била и смена директора Дома здравља „Нови Сад“ Милана Кртинића јер је „нестручним, неправилним и несавесним радом проузроковао већу штету здравстевној установи...“ Уместо њега, за в. д. директора до избора директора на јавном конкурсу, предложен је др Веселин Бојат.

С. Крстић

Незадовољни Севић и Петровић

Одборници проф др. Ђорђе Петровић и проф. др Синиша Севић, пре усвајања дневног реда, за говорницом су исказали незадовољство сменама дојучерашњих колега из одборничке групе око СПС-а.
Петровић, који је за „Дневник“ потврдио да је Статутарни одбор СПС-а поништио решење Привременог руководства у Новом Саду о његовом искључењу из странке, навео је да је и даље члан СПС-а и поштује одлуке своје партије, као и његов колега Севић. Он је замерио коалиционим партнерима, да су његову смену и смену кадрова блиских њему у скупштинским телима урадили преко ноћи и по хитном поступку, и упитао се која су морална начела новосадске скупштине.
С друге стране, његов наследник на челу Кадровске комисије и шеф одборничке групе СНС-а проф. др Александар Милованчев рекао је да се Комисија није водила именима кандидата већ да су радили по коалиционом договору између СНС-а и СПС-а. Он је оптужио Петровића и Севића да су у „незваничној коалицији“ с ДС-ом.

 

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести