Борба за добробит жена с инвалидитетом

Награда за храброст, коју додељује светска фондација „Жене имају крила” (Women Have Wings), ове године припала је, између осталих, и новосађанки Свјетлани Тимотић, због њеног

рада у области женских права и перспектива жена с инвалидтетом у српском друштву и у феминистичком покрету у Србији. Свјетлана Тимотић је председница организације „Из круга Војводина”, као и чланица Борда Мреже жена против насиља. Захваљујући њеном ангажману, „Из круга Војводина” непрестано ради на борби против стереотипа о женама с инвалидитетом.

Сваке године поменута светска фондација додељује признања женама широм света које живе у духу храбре Амелије Ерхарт, америчке пионирке авијације и активисткиње у борби за права жена.

– Више ми храбрости треба сада да носим ту награду – каже Свјетлана Тимотић. – Ипак, мислим да су неке друге средине изазовније од наше, где је женско образовање огроман проблем, а храбре активисткиње се боре за друге жене. Баш као што је Амелија Ерхарт била храбра када је тридесетих година пилотрала, а онда и погинула у покушају да прелети свет, сада је за те жене храбро и изазовно да се боре за неке данашње циљеве.

Организација „Из круга Војводина”, на чијем је челу, основана је 2007. године с циљем покретања СОС телефона за жене – жртве насиља, прилагођеног особама с различитим облицима инвалидитета. То је и данас једна од најважнијих активности Свјетлане Тимотић и њених сарадница.

– Инвалидитет не значи само отежано кретање и колица, већ се у то убрајају и жене које, на пример, имају оштећење слуха или не виде. Трудимо се да информације до њих дођу на начин који им је прихватљив, а када се разговара с њима, консултанткиња има у виду у којој је ситуацији та особа, на пример да ли може да се креће или јој је потребна персонална асистенција. Основале смо војвођански СОС телефон пре три године. Захваљујући томе, имамо специјалан број који је бесплатан, на који се могу јавити жене из целе Војводине. Данас, наша циљна група нису само жене с инвалидитетом, већ све које су у таквој ситуацији.

Осим тога, организација „Из круга Војводина” пружа услуге инфо-центра и организује за своје кориснице одласке код гинеколога. Захваљујући залагању Свјетлане Тимотић и њених саборкиња, купљен је хидраулични сто који олакшава преглед жена с инвалидитетом и налази се у Дому здраља на Лиману. Такође, организација је активна и у кампањама за превенцију рака дојке и грлића материце, прилагођавајући их женама с инвалидтетом, које би иначе, каже наша саговорница, и ту остале непрепознате јер би биле позиване у простор који им је неприступачан, или информације просто не би могле доћи до њих.

Чланице „Из круга Војводина” реализовале су и истраживање о сексуалности жена с инвалидитетом у Војводини, због, како каже Свјетлана Тимотић, недостатка такве литературе у Војводини. Уз подршку проф. др Свенке Савић, раде и на томе да студије инвалидности буду укључене у програме новосадског универзитета.

– Тешкоћа у нашем раду свакако има, али се налазе начини да се то реши. Тада ни не размиљамо о томе колико је тешко, већ како то да урадимо – каже добитица признања.

Она је подсетила на то да жене с инвалидитетом у нашем друштву доживљавају, најмање, двоструку дискриминацију. Због тога, каже она, има још доста да се ради на томе да те жене постану видљиве.

Д. Ристић

Фото: „Из круга Војводина”

 

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести