Брину од новорођених до суграђана у дубокој старости

Одмах по рођењу детета једна особа је неизбежни, али и неопходни гост у нашој кући. Реч је о патронажној сестри која је ту да нам разјасни све недоумице које имамо и помогне да се снађемо у првим данима с бебом.

 То је уједно и прва асоцијација на патронажне сестре, али је заправо њихов опис посла много већи него што се то на први поглед чини.  Осим бриге о новорођенчади, ти медицински радници  услуге пружају и трудницама, бабињарама, одојчади, малој деци у другој, четвртој и шестој години живота, али и одраслом становништву на основу налога изабраног лекара, особама старијим од 65 година и инвалидним лицима. Дакле, посао Патронажне службе Дома здравља „Нови Сад” обухвата индивидуални и групни здравствено-васпитни рад са свим становницима на територији  Новог Сада и Сремских Карловаца, којих је, по подацима Републичког завода за статистику из 2013. године, укупно 352.348.

Управо због тога не изненађује чињеница да су патронажне сестре само у протеклој недељи обилазиле просечно 100 новорођенчади дневно, уз све остале кориснике којима су биле потребне услуге те службе. Како нам је рекла начелница Патронажне службе Дома здравља, виша медицинска сестра Кристина Недељковић, неретко се дешава да због обима посла и сама излази на терен.

– У Служби патронаже тренутно ради 49 поливалентних патронажних сестара, а по нормативима је потребно још 22 да би служба функционисала у свом пуном капацитету – рекла нам је начелница, и додала да Дом здравља „Нови Сад” о стању кадра редовно обавештава Министарство здравља које и одобрава пријем нових запослених.

О обиму посла сведочи и број новорођенчади, који је сваке године у благом порасту, па је тако у 2014. години рођено 4.132 бебе. По тренутним подацима, највећи број новорођених беба је с подручја Нове Детелинаре.Када је реч о најчешћим питањима родитеља, она се готово увек односе на дојење, рутинску негу новорођенчета, обраду пупчаног патрљка, обавезне здравствене прегледе и психомоторни развој детета, а патронажне сестре су ту да реше све недоумице које новопечени родитељи имају.

В. Павлов
 

И Служба кућног лечења има много посла

– Иако у Служби кућног лечења Дома здравља „Нови Сад” по законским нормативима има довољно лекара и медицинских сестара, потребе грађана због специфичне патологије којом се та служба бави свакако су веће – рекла нам је начелница ове службе др Татјана Покушевски. – Тако се већ у септембру испуни план предвиђен за ту годину, а запослени месечно пређу преко 35.000 километара, водећи бригу о 8.664 пацијента.

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести