БТИ таблете уништавају ларве комараца

Овогодишња акција заштите здравља грађана од комараца у Новом Саду траје непрекидно од првих дана пролећа, а екипе „Циклонизације” су свакодневно на терену. У зависности од мониторинга,

изводе се ларвицидни третмани и они против одраслих комараца.

– Генерално можемо рећи да смо и ове године добили битку против комараца јер, упркос идеалним условима за њихов развој у целом региону, Новосађани до сада нису имали већих проблема с комарцима – каже менаyер „Циклонизације” за односе с јавношћу Дарио Аћимовић. – Постоје још увек поједина изворишта на Дунаву, али и њих решавамо. Ових дана извели смо третмане од Камењара, преко Ветерника до Футога. Осим с речним комарцима, паралелно се води и битка с такозваним кућним, на каналима, барама и другим мањим воденим површинама. И те површине стално надгледамо те се третмани изводе чим се за њима укаже потреба.

Како истиче Аћимовић, проблема има на појединим микролокацијама, односно у двориштима у којима сами грађани „гаје” комарце. Ти комарци онда праве проблем у том дворишту и неколико околних.– Подсетићу на то да су септичке јаме, бурад и кофе с водом, кишњичаре и сличне мање водене површине идеалне за развој кућних комараца и да је потребно да се оне редовно празне, а када то није могуће, да се користе БТИ таблете, које грађани могу преузети у својим месним заједницама – објашњава Аћимовић, и упозорава на то да су управо ти кућни комарци преносици вируса Западног Нила, те да је основни вид борбе превенција, односно држање њихове бројности испод критичне. 

На почетку сезоне „Циклонизација” је паковања БТИ таблета поделила на целој територији града, с препоруком да их грађани који имају потенцијална изворишта такозваних кућних комараца користе. Реч је о високоселективном биоцидном производу који делује само на ларве комараца. Комплетно упутство за коришћење тих таблета налази се на паковању, а грађанима су подељене у склопу акције „Заштити ближње – искључи зујање“ коју „Циклонизација” спроводи у сарадњи с Градском управом.

– Да би борба против кућних комараца била ефикасна, уз све наше акције, потребна је и одговорност грађана. Неизводљиво је да екипе „Циклонизације” уђу у сваки подрум и свако двориште и провере да ли је негде остала кофа с водом или да ли постоји септичка јама која може бити извориште комараца – објашњава Аћимовић.

Да бисмо себе и своје ближње заштитили од комараца, стручњаци „Циклонизације” препоручују да се једанпут недељно потпуно испразне кофе у којима се чува вода, уклоне старе гуме, конзерве, тегле и сви остали предмети у којима се задржава вода погодна за развој ларви, да се стави мрежа на вентилационе отворе и побољша заптивање шахтова септичких јама и кишњичара. Препоруке је и да се канали чисте од корова и отпада да би били проточни, а вода у њима чиста, као и да се једанпут годишње провери да ли су вертикале и други делови олука запушени опалим лишћем или другим материјалом. Аћимовић објашњава да овај врели период подсећа на временске улове који су владали 2013. године, када је у Србији забележена највећа епидемија изазвана вирусом Западног Нила у Европи.

– Изузетно топло време погодује бржем размножавању вируса у комарцима и достизању вирулентности па је и вероватноћа да буде пренет на човека већа. Зато још једном апелујем на грађане да коришћењем БТИ таблета повећају степен заштите себе, своје породице и комшија – апелујЕ Дарио Аћимовић.

А. Брзак

 

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести