Часови на српском и енглеском у што више школа

Протокол о приступању Града Новог Сада пројекту двојезичне наставе потписли су у Гимназији „Јован Јовановић Змај” члан Градског већа за образовање Владимир Јелић и покрајински секретар за образовање,

прописе, управу и националне мањине Михаљ Њилаш. Реч је о пројекту Владе Војводине „Увођење двојезичне наставе на српском и енглеском језику у установама образовања и васпитања на територији АП Војводине”, а по речима покрајинског секретара Њилаша, билингвалну наставу у нашем граду већ су увеле ОШ „Петефи Шандор” и Гимназија „Јован Јовановић Змај”.

– Пројекат је почео 2010. године, а за пет година показали смо да даје добре резултате и да треба наставити његову реализацију – рекао је Њилаш. – Планирамо да укључимо што већи број основних школа и вртића јер ђаци, који буду уписивали гимназије с билингвалном наставом, морају бити добро припремљени. Град је и раније неформално учествовао у пројекту, али сада је та сарадња озваничена потписивањем протокола. Договорили смо се шта треба предузети и на који начин ћемо мотивисати школе и Предшколску установу да учествују у пројекту.

По његовим речима, део новца за реализацију пројекта у новосадским школама и вртићима издвајаће АП Војовдина, а део Град Нови Сад.Члан Градског већа за образовање Владимир Јелић истакао је да ће Град снажно подржати пројекат и потрудити се да буде реализован у што више школа и Предшколској установи „Радосно детињство”.

– ОШ „Ђорђе Натошевић” најавила је да жели да уведе двојезичну наставу и чекали су потписивање протокола да би кренули у реализацију пројекта – казао је Јелић. – Улога Града у том пројекту је да обезбеди логистику, новац, да обучи наставни кадар да би адекватно спроводио двојезичну наставу. Количина новца коју ће Град издвајати за пројекат, знаће се онда када се школе буду изјасниле о томе колико пара им је потребно за увођење двојезичне наставе.

Јелић је нагласио да ће пред крај ове године бити завршен заједнички пројекат АП Војводине и Града Новог Сада, изградња Централне кухиње ПУ „Радосно детињство”. По његовим речима, та кухиња моћи ће да испоручи 15.000 оброка дневно свим вртићима, као и студентским мензама.Од 2010. године АП Војводина је у пројекат „Увођење двојезичне наставе на српском и енглеском језику у установама образовања и васпитања на територији АП Војводине” сваке године улагала десет милиона динара, а та сума обезбеђена је у буyету и ове године. 

Н. Радман

 

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести