Деци помагала, Србији мање отпада

Хуманитарна акција „Чепом до осмеха“ која подразумева сакупљање пластичних чепова како би се обезбедио новац за помоћ деци са инвалидитетом или са неком сметњом у развоју покренута је 2012. године.

Творац акције је дипломирана еколошкиња Вања Петковић која је уједно и председница Удружења „Чепом до осмеха“. На идеју за акцију дошла је тако што је, за време студија, волонтирала за једну организацију у Словенији која се бави истим послом.

- Од пријатеља сам чула за организацију у Словенији. Идеја ми је била интересантна и прикључила сам се. Тада сам чепове носила за Сомбор, а људи из Словеније су долазили код нас да их преузму. Колеге и ја смо за њих сакупљали чепове отприлике четири године и тада сам дошла на идеју да покренемо исту акцију у Србији како бисмо помогли нашој деци – објашњава Вања Петковић.

По њеним речима акција „Чепом до осмеха“ има два циља. Први је да се помогне деци јер држава не може да обезбеди сва помагала која су им потребна, а други је да се Србија очисти од пластичног отпада. Прикупљене чепове волонтери односе у рециклажни центар. Цена чепова зависи од тога колико су  оштећени и прљави, и да ли су сортирани по боји. Наша саговорница каже да када добију новац за чепове, одмах купују помагала која су деци неопходна.

- Ми прво у договору са родитељима видимо шта је детету потребно и док сакупљамо чепове, проналазимо мајсторе и фирме које могу и желе да нам помогну. За сада сарађујемо са једним мајстором који прави електричне и терапеутске трицикле по мери и са једном компанијом која продаје столове за децу са инвалидитетом и они нам дају попусте за те услуге – наводи Вања и додаје да је до сада шесторо деце добило помоћ.

Пошто је акција заживела у целој Србији, организација планира од маја ове године да распише конкурс где ће родитељи деце са ивалидитетом моћи да се пријаве, а тим лекара ће на основу медицинске документације одређивати коме је помоћ најпотребнија.

Чепови се сакупљају широм земље. Волонтери Удружења на све начине се труде да мотивишу грађане да учествују у акцији. Најбитније је да има што више пунктова где грађани могу оставити прикупљене чепове. У акцију могу да се укључе и фирме које могу да обезбеде превоз чепова до рециклажног центра.

Акција “Чепом до осмеха“ није временски ограничена, како каже председница Удружења, и трајаће док има отпада и волонтера који могу да одвоје мало слободног времена и добре воље да обилазе постављене кутије и организују превоз.

Новосађани који желе да учествују у акцији „Чепом до осмеха“, сакупљене пластичне чепове могу оставити у кутије на неком од 50 пунктова широм града. Адресе на којима су постављене кутије могу се пронаћи на сајту организације њњњ.цепомдоосмеха.орг.рс.

И. Крагуљ

 

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести