Ефикасније управљање јавном својином

Унапређење процеса успостављања права јавне својине Града Новог Сада и Општине Апатин у правцу стварања услова за убрзани локални економски развој специфични је циљ пројекта о Управљању јавном својином,

који финансира Европска унија у оквиру програма „ЕУ Ексчејнџ 4“, а који спроводи Стална конференција градова и општина (СКГО).

Тим поводом је у Мастер центру одржана конференција којом је обележен завршетак пројекта „Управљање јавном својином“, на којој су учествовали државни секретар у Министарству државне управе Иван Бошњак, шеф оперативног сектора 2 у Делегацији ЕУ у Србији Хосе Гомез, генерални секретар СКГО-а Ђорђе Станичић, координаторка за локални економски развој Општине Апатин Снежана Милешевић, менаyерка пројекта „Управљање јавном имовином“ Оливера Симовић и аутор Студије о попису и управљању имовином за потребе Града Новог Сада Драган Марковић.

– Без обзира на рок, суштина Закона о јавној својини је у томе да локалне самоуправе јавну имовину морају да попишу јер ће после истека рока сва непописана имовина бити пренета на Републику Србију – истакла је менаџерка пројекта Оливера Симовић, нагласивши да је у земљама ЕУ јавна имовина углавном приходовна страна буџета, док код нас најчешће представља трошак.

Хосе Гомез је појаснио идеју „Ексчејнџ програма” који је у протеклих 11 година учествовао с 25 милиона евра у 32 пројекта.– Град Нови Сад је с Делегацијом ЕУ у Републици Србији 29. јануара 2014. године закључио Уговор о донацији за финансирање пројекта „Управљање јавном имовином”, чија је вредност 112.320,87 евра, док укупна вредност износи 147.267,43 евра – истакао је Гомез. – Суштина је у томе да Нови Сад као носилац пројекта и Општина Апатин као апликант треба да повећају приходе и смање расходе приликом управљања јавном имовином, као и да привуку инвестиције и омогуће ефикасније управљање локалних саоуправа.

Генерални секретар СКГО-а Ђорђе Станичић говорио је о искуствима у досадашњој имплементацији „Ексчејнџ програма 4“ као иструмента подршке унапређењу рада колалних самоуправа, нагласивши да Нови Сад служи за пример свим другим градовима и општинама.Говорећи о управљању јавном имовином у функцији развоја локалних самоуправа, државни секретар у Министарству државне управе и локалне самоуправе Иван Бошњак истакао је, између осталог, да је циљ тог програма да обучи кадрове, региструје постојећу имовину и планира инвестиције, а све ради постизања бољих резултата јер је чињеница да је досадашња пракса показала колико се лоше и неодговарајуће управљало јавном имовином, што је оставило евидентне последице у локалним самоуправама.

С. Савић

 

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести