Еколошка знања мотивишу ученике

Поводом Светског дана хране, прва еко-школа у Новом Саду, ОШ „Марија Трандафил” у Ветернику, организовала је Сајам здраве хране у холу школе. То је активност у оквиру пројекта „Еко-мотиватори”,

чији је један од задатака да еколошки мотивише локалну заједницу, а осим те активности, досад је организован и Светски дан река, расписали су и интерни конкурс за химну школе, а очекује се и реализација еко-квиза.Координаторка Одбора еко-школе Аленка Орешчанин рекла је да је у оквиру Сајма здраве хране била организована трибина на ту тему, а родитељи и ученици су се укључили у програм тако што су продавали храну.

– На часовима су ученици већ имали предавања о здравој исхрани, а новац прикупљен овим путем одељења ће искористити у едукативне или хуманитарне сврхе – рекла је Аленка Орешчанин, и додала да је за функционисање те школе потребна добра идеја, добар тим, али и активни ученици и сарадња породице, школе и локалне заједнице. – Програм еко-школе нема неке претеране финансијске трошкове тако да то није препрека ниједној школи. Еко-школу од других школа које немају то звање разликује то што нашом школом кружи Еко-патрола која опомиње ученике, родитеље и друге посетиоце уколико примети да загађују околину.

Координаторка Одбора је напоменула и да је рад у школи почео и Еко-радио, на којем ученици оглашавају значајне еколошке дане, читају своје саставе на еколошке теме и пуштају музику у вези с тим темама.– План и програм наше школе наставници прилагођавају екологији и у обавези су да у часове уклопе еколошке теме које утичу на начин рада читаве школе тако што се после организују трибине, сајмови, вашари, квизови на еколошке теме и слично – рекла је она, и додала да је школа самостално израдила програм на основу упитника о стању животне средине.

Школа је одабрала неколико понуђених циљева који су у оквиру задатих тема „Вода”, „Енергија” и „Отпад” као што су, на пример, рециклажа папира, штедња енергије и воде, рециклажа најлон кеса, пластике и тако даље. Досад је ОШ „Марија Трандафил“ учествовала у програму Млади еко-репортери и радом „Да ли ће се вратити роде?” освојила прво место на републичком нивоу, на тему еколошка фото-прича. Школа неколико пута годишње прикупља и продаје стару хартију, а одржала је ове године и прву Еко-ревију „И моја бака рециклира”, на којој су ученици носили креације својих бака, родитеља и рођака, а које су биле израђене од рециклираних најлон кеса.

Теодора Стојшин
 

Међународно признање

Примањем Зелене заставе, која је симбол међународног програма еко-школе, у децембру 2014. године ОШ „Марија Трандафил” добила је статус Еко-школе и тако постала прва у Новом Саду с тим статусом. Осим ње, у Србији постоји још 14 еко-школа, а у свету су данас укључене 52 земље и с њима више од 12 милиона ђака и студената. То међународно признање додељује се на две године и након првог добијања школа се мора пријавити за обнову статуса и доказати да је у спровођењу програма проширила рад на изабраним темама.
 

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести