ФОРА је садити купус

Футошка омладинска радна акција - ФОРА је одржана, а учествовало је око 100 младих који су на парцели од јутро и по садили футошки купус. Као награду добили су улазнице за први дан Егзит фестивала,

а сав купус, који су засадили на јесен ће, посредством Егзит фондације, бити поклоњен у хуманитарне сврхе.

Акција је организована да би се младима приближио значај очувања футошког купуса као бренда са географским пореклом, али и да би млади увидели како се некада вредним радом зарађивао динар. Као је истакао председник Удружења “Футошки купус” Горан Пуача веома је важно да млади науче да створе производ који има тржишну вредност.

- Омладина учешћем у акцији покушава себи да дочара како је некада морао да се заради динар - рекао је Пуача. - Уз све то, покушавамо омладини да покажемо како се производи на квалитетан и здрав начин, без употребе хемије, а и да им укажемо да само на традицији може да се заснива будућност. Прво они морају да науче, а касније то знање треба да пренесу својој деци.

Према речима једног од организатора акције Вукашина Танурyића из “Куће Чуваркуће” очекују да ће на јесен са засађене парцеле убрати два вагона купуса и све ће поклонити у хуманитарне сврхе.

- ФОРА се одржава трећу годину за редом у футошком атару, а идеја је да се младим генерацијама приближе вредности брендова са ознаком географског порекла - казао је Танурyић. - Футошки купу је први српски бренд који је завршио целокупан процес сертификације. Имали смо и предавање у оквиру којег смо младима објаснили шта значи имати бренд са ознаком географског порекла, а ове године расад футошког купуса је органски, па смо им говорили и о томе које су вредности таквих производа.

Како је истакао ове године у оквиру Купусијаде биће организовано и посебно дружење са младима који су учествовали на све три Футошке омладинске радне акције.

- Планирамо значајно проширење пројекта у смислу површине која ће бити засађена кроз омладинске радне акције, као и посебан модел награђивања младих, који би дошли у Футог и овде били четири дана у кампу - рекао је Танурyић. - Следеће године овај тип акције планирамо да проширимо и на друге производе који имају ознаку географског порекла. Интензивно радимо са људима из Лесковца, који производе ајвар, са људима из Сјенице, Хомоља, Ариља, Петровца, а циљ нам је да те брендове унапредимо.

Након вредног рада на њиви, организаотри ФОРЕ младима су припремили вечеру, додељене су дипломе, а имали су прилику и да уживају у наступу футошке рок групе.

Н. Радман

 

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести