Једна кап подстиче емоције, буди сећања

Инспирасана различитим нотама парфема ствараним од постојања човечанства до данас, виши кустос, педагог и руководилац Педагошке службе Музеја града Новог Сада Даница Иванчевић

са колегиницама Ољом Магловски и Снежаном Сердар приредила је изложбу „Гламур у бочицама” у Збирци страних уметности, на којој је представљено више од 2.000 примерака парфема, од римског периода до најсавременијих дизајнираних и ретких бочица. Парфеми су саставни део живота и управо из тог разлога родила се идеја за изложбу, на којој посетиоци могу да се упознају с историјатом парфема, како је текло дизајнирање прастарих бочица све до данашњих дизајна, али и да погледају благо виминацијумских археолошких налазишта, стаклене бочице из римског периода од првог до четвртог века.

Оне нису биле искључиво и само за парфеме. Зову се балзамаријуми и служили су у козметичко-фармацеутске сврхе, због чега су врло честе у гробницама жена. У то време, мириси су се правили у виду помада, масти прерађених цветова. У Збирци стране уметности овог пута изложено је 18 бочица из тог доба које изгледају као данашње епрувете.

– Од идеје до реализације било је потребно да прође година – рекла је Даница Иванчевић. – У јуну прошле године смо предали план и програм изложбе и за то време смо кренули у потрагу за довољном количином бочица да бисмо могли реализовати изложбу јер их у колекцији Музеја мали број.По њеним речима, у својој потрази дошли су до сестара Пудар из Бездана, које имају мали музеј с веома богатом колекцијом која броји више од 2.000 парфемских бочица. Сестре су изашле у сусрет организаторима, тако да је велика већина позајмљена управо од њих.

– Имамо много дародаваца који су нам помогли и подржали изложбу, а једна од њих је и колекционарка, музејска саветница у пензији Десанка Поповић из Београда, која нам је поклонила део своје колекције бочица које су припадале славним личностима, попут Тање Бошковић, Мире Алечковић, Бранка Коцкице, Марка Тодоровића. Изложене су и бочице Јосипа Броза Тита из Музеја Историје Југославије, бочице из Музеја „Мануел”, Јелисавете Карађорђевић, оно што је лично користила, а добила на поклон од краљице Елизабете и прве колоњске воде – казала је Даница Иванчевић.

Цео амбијент је важан, као и начин на који ће бочице бити приказане.  Директорка Музеја града Новог Сада Весна Јовичић, која је дизајнер по струци, била је задужена за тај део изложбе.Од пет чула које човек поседује, чуло мириса је прво које се развија по рођењу и оно носи епитет најважнијег, јер је његова улога вишеструка. Нос нам помаже да доживимо окружење, процењујемо и доносимо одлуке.

Осећање за лични мирис датира још од давнина, од пре 3.000 година, и наговештава интимнију природу односа и дубину доживљаја особе. Нота  мириса је важна за сва жива бића. Тако су настали парфеми који представљају потребу наше посебне личности и нашег осећаја за стил. Мирис има дуготрајније обележје од одеће и задржава се у човековом сећању много дуже.

Само једна кап одабраног парфема је довољна да осетимо праву измаглицу блаженства. У томе је њихов успех - мали луксуз који обогаћује наш живот у свим његовим сферама. Избор парфема или колоњске воде је врло лична одлука. Мириси значајно утичу на наш живот, преносећи осећај сигурности, подстичући емоције и будећи сећања.

Изложба ће трајати до краја године, а врата су отворена за посетиоце сваког дана, од 9 до 18 часова у Збирци стране уметности, Дунавска 29.

Ивана Миклоши
 

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести