Католичко гробље у Новом Саду постало стециште наркомана

Католичко гробље се не може закључавати, а тоалет се на том гробљу

држи под кључем јер је увек оштећен када је доступан грађанима. Отворен је само на празник Сви свети, када је посета гробљу велика, кажу у ЈКП „Лисје” поводом учесталих притужби сродника, којима смета што је гробље постало место где се састају наркомани, алкохоличари, беспосличари, који иза себе остављају шприцеве, игле, празне флаше од алкохола ..., али и што нема тоалета. Сматрају да нису безбедни приликом посета гробовима јер се с таквим људима срећу баш око гробних места, где их затичу да седе на гробницама и неретко с флашама алкохола.

– Старија сам, долазим готово сваки дан на гробље, има нас више које је туга зближила па разговарамо и разочарани смо што на гробљу затичемо такве призоре – каже наша саговорница. – Наркомани и други недоличног понашања су се баш раширили, по целом гробљу их има. С гроба мог детета однете су фигуре, а и цвеће нам редовно неко украде. Некада је био човек на гробљу до 16 часова, водио рачуна и њему смо се могли обратити ако нам нешто затреба. 

И неколицина суграђана који често пролазе кроз то гробље потврдила нам је да често среће људе који су очигледно под дејством дрога или алкохола. Виђају и неке сумњиве, који беже када виде да неко иде у групи или мушкарце. Уверавају нас да жене саме никако не би требало да пролазе гробљем, премда је Католичко гробље у граду, и за разлику од других повезује дугом стазом  Футошку улицу с Грбавицом. Наши саговорници  наглашавају да су  забринути за ђаке Медицинске школе и ОШ „Васа Стајић”, који често до или од школе пролазе управо кроз гробље, које није мало, а очигледно није безбедно. 

Католичко гробље сада за време већих празника, као што су Сви свети, има раднике обезбеђења и онда је и тоалет доступан посетиоцима, наводе у „Лисју”. У погребном предузећу истичу да се ниједно гробље не може закључавати, чак ни ноћу.

„Простор гробља је јавна површина па се капије на гробљу не закључавају да би грађани могли несметано да пролазе. У случају да уоче било шта сумњиво, наши радници и надређени моментално зову полицију”, наводе у „Лисју”.

У надлежности ЈКП „Лисје“ Нови Сад је 20 гробаља, укупне површине 126 хектара, на подручју Новог Сада, Сремске Каменице, Петроварадина, Футога и Ветерника, а „Лисје“ води рачуна и о гробљима у насељеним местима Бегеч, Будисава, Буковац, Каћ, Кисач, Ковиљ, Лединци, Стари Лединци, Руменка, Степановићево и Ченеј.

„Улажемо велике напоре да се на гробљима не ремети јавни ред и мир, да не буде вандализама и слично. С обзиром на то колика је површина о којој водимо рачуна, немогуће је спроводити констатан надзор над свим деловима гробаља. Пажња нам је у организационом смислу усмерена на Градско гробље, као гробље с највећом површином и бројем посетилаца, где је присутан и највећи број запослених”, истичу у том предузећу.

З. Делић

 

Комплекс за сваку конфесију

Пре више година изграђен је нови објекат (кућа) на Католичком гробљу, за који је тада речено да, између осталог, треба да буде место за чувара и где је и санитарни чвор. Лепа грађевина сада је закључана, али је отворена када су сахране и тада буде присутан и радник „Лисја”.

Католичко гробље је комплекс који чине: Римокатоличко, Реформаторско и Евангелистичко, Војно и Немачко.Свака конфесија има свој део гробља.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести