Клинци из комшилука оживели улице

Трећи фестивал „Добро дошли на Ново насеље“ одржан је у већ стандардном амбијенту овог дела Новог Сада – на пољани међу зградама и атомским склоништима,

али да то не буде мана већ предност ове манифестације, побринули су се организатори из Новог културног Насеља. Наиме, по речима Марка Јозића из овог удружења, бројне садржаје који су се одвијали на простору величине фудбалског терена до 14 часова, видело је и учествовало у њима више од хиљаду и по посетилаца, чиме је оборен рекорд претходна два догађаја. А посетиоци су имали шта и да виде, и да чују, и у чему да учествују.

- Ово је дефинитивно најпосећенији фестивал до сада, и очекујем да ће до краја  бити више од три хиљаде посетилаца, углавном омладине и деце с родитељима. Издвојио бих  „Чаролију берберај“ и њихов перформанс, где се на сређивање фризуре чека у реду од 30 метара. То је потпуно нов концепт шишања, никад виђен на Насељу, а у перспективи имамо да на улицу избацимо занатске делатности и да њиховом потенцијалу и традиционалном аспекту вратимо сјај који заслужују – каже Јозић.

Сунчан први дан октобра помогао је великој посети, али учесници фестивала ипак имају највеће заслуге. Били су ту школарци са награђиваном луткарском представом, мали музичари који су показивали своје умеће и таленат, спомињана етно вртешка, са корпама за кукуруз уместо седишта и Лалом уместо мотора, екипа која је улепшавала фасаду зграде на чијем другом углу је импровизован фризерски салон „Чаролије берберај“, кловнови, изложбе, радионице за најмлађе...

- Ове године одлучили смо да мало згуснемо програм, тако да имамо три пункта - Мале и Велике ливаде и Три стазице, који се заправо налазе један поред другог, како би људи могли да циркулишу и лако иду од једног до другог програма, и све виде и све чују. Атмосфера је увек генијална, има толико насмејане деце, толико родитеља који напокон имају нешто да покажу својој деци што није ТВ и цртаћи, а да је на улици и да улица оживљава, коначно – рекао је Игор Шити из „Новог културног Насеља“.

Двојац графити мајстора који чине Урош Штрбоја и Јован Обрадовић Шпира, је показивао да и писање по фасадама има своју естетику.
- Узели смо ове мале графите са зида преко пута као узор који смо изменили на боље. Не постављамо стандарде, већ показујемо да и потписи могу да изгледају лепо ако се човек само мало потруди. Није поента да нашараш нешто и да то одмах буде окречено, већ да се мало потрудиш, урадиш нешто лепо и то онда може и да остане мало дуже на зиду. Мислим да се и станарима ове зграде више свиђа ово шта радимо него ишарани хаустори – каже Урош Штрбоја.

Прекинули смо накратко у послу и Андрију Никитовића Брицу, који јеимао пуне руке посла да све заинтересоване доведе у ред, што се фризуре тиче. - Дошао сам на фестивал јер су ови овде клинци „страва“,а таква им је фора са тим „Културним Насељем“ и дошао сам да их подржим. Ја сам комшија, а и да нисам, опет бих дошао. Што се тиче насељских фризура, морам рећи да су врло модерне – кроз смех објашњава Никитовић.

С. Крстић
 

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести