Маскама звали пролеће

Безброј разнобојних маски преплавило је у подне плато Музеја савремене уметности поводом 22. традиционалне машкараде, коју сваке године са све већим успехом и одзивом организује

Музеј Војводине. Машкарадом се, по паганском обичају, карактеристичном како за територију Србије, тако и за регион, испраћа зима, призива пролеће и поздравља нови живот. По хришћанском обичају, током Беле недеље, последње у којој се мрси, маскама и игром припрема се за ускршњи пост. Такође се терају зли демони и духови, а из дечјих редова чуло се да терају и кишу. Стога су они то учинили „буком, галамом, игром и маском сјајном”. У мору креативних маски тешко је рећи каквих није било.

Шарене поворке деце и младих из вртића, основних и средњих школа широм Војводине дефиловале су Дунавском, Змај Јовином, Улицом Модене, Булеваром Михајла Пупина и пристигли пред салетлу у Дунавском парку, где су наставили да уживају у културно-забавном програму Бранимира Росића. Подељено је око 30 групних награда, три појединачне за најбоље дечје маске и три за одрасле. Задатак организатора није био нимало лак јер је из године у годину број учесника све већи, али награде заправо и нису приоритет. Најважније је обреде и покладне обичаје неговати и сачувати од заборава. Такође, циљ организатора је то да овакви догађаји развеселе суграђане.

Први пут је машкараду пратила и Свадбена поворка запослених у Музеју Војводине. Наиме, машкараде су некад током Белих поклада обично пратиле свадбене или погребне поворке, а организоване су и групе маски у форми животиња или неких занимања. На Тргу слободе је уприличен перформанс рађања детета, који је симболизовао поменуто рађање новог живота и плодност.

Б. Павковић

Фото: Ф. Бакић

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести