Најугроженије три фасаде у Грчкошколској улици

Међу битним активностима Завода за заштиту споменика културе Новог Сада је и санација уличних фасада објеката у Грчкошколској улици 5, 6 и 8. Према речима Александре Зековић, задужене за односе с јавношћу

 у овом предузећу, ради се о једној од најстаријих улица у Новом Саду. Њену историју нису обележили само архитектонско вредни објекти већ и историјске личности које су у њој живеле.

– У броју 5 живео је Миша Димитријевић (1846–1889), познати политичар и публициста. Зграда под бројем 6 подигнута је 1936/7. године за старатељство Фонда Српске велике гимназије, а мање поправке, извођене током 1944. године, надгледао је Ђорђе Табаковић. Кућа број 8 је била власништво Матице српске, а та установа добила ју је завештањем Марије Димитријевић – вели Александра Зековић.

Поменути објекти саставни су део просторно-културно-историјске целине старог језгра Новог Сада („Сл. гласник РС“, бр. 7 од 18. јануара 2008. године). Међутим, због дугогодишњег неодржавања, изложености атмосферским утицајима и чињеници да власници и корисници заиста нису у могућности да сами финансирају  скупе радове на санацији, објекти су у изузетно лошем стању.

– По оцени конзерватора Завода, то су најугроженије фасаде у Новом Саду и неопходно је извести мере техничке заштите. У броју 8 неопходно је урадити и статички прорачун санације. Пројекте санације фасада у броју 5 и 6 архитекте-конзерватори Завода за заштиту споменика културе су урадили током 2014. године – подсећа Александра Зековић.

Жупни уред – Плебанија налази се у просторно културно-историјској целини старог језгра, а и сам објекат је утврђен за споменик културе од великог значаја. Објекат је саграђен 1808. године, на прелазу барока у класицизам, и ређи је пример изворне очуваности.– Објекат Плебаније је услед дугогодишњег неодржавања и дејства капиларне и атмосферске влаге у незавидном положају – напомиње Александра Зековић. – Стога је неопходна његова комлетна санација и обнова. Неопходно је да се санирају кров, фасада и ентеријер.

Током 2014. године, Завод за заштиту споменика културе града Новог Сада урадио је пројекат прве фазе санације Жупног уреда, чиме је обухваћена санација кровне конструкције.Александра Зековић је истакла да за све поменуте пројекте Завод аплицирао на конкурсима различитих нивоа власти и да ће од динамике доспећа новца зависити и реализација обнове.

С. Савић 

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести