Не препоручује се купање на Бегечкој јами

Вода за пиће из Фабрике воде и водоводне мреже ЈКП “Водовод и канализација” је у 535, од укупно 558 узетих узорака здравствено исправна, као и са јавних чесми. Када је реч о осам јавних бунара,

ситуација је остала непромењена и ова вода је још увек неисправна за пиће, речено је на редовној конференцији за новинаре у Институту за јавно здравље Војводине.

Када је реч о води за купање, контрола квалитета површинске воде Дунава је рађена на четири мерна места и то на Штранду сваког дана у сезони, а на Официрцу, купалишту у Футогу и на Бегечкој јами једном недељно. Утврђено је да вода на три мерна места одговара прописаним захтевима треће класе који омогућују купање и рекреацију, при чему је највећа исправност утврђена на јавном купалишту Официрац (100 посто). Површинска вода Бегечке јаме је показала слаб еколошки статус и не препоручује се за купање и рекреацију.
Основна препорука је, како је рекла др Милка Поповић, да се грађани након купања у Дунаву обавезно истуширају и оперу руке, нарочито ако долазе у додир са храном док су на купалишту.

- Основна хигијена је врло важна и треба да се практикује када се одлази на јавна купалишта, било да је реч о реци или базену – рекла је др Поповић. - Туширање је препоручљиво и пре и после купања на купалиштима. Водећи рачуна о основним правилима хигијене смањујемо могућност неке заразе, а ово се пре свега односи на осетљиве групе као што су труднице, деца, старији људи или особе са неким хроничним обољењима.

На територији АП Војводине током јула је регистровано 3.037 случаја заразних болести које подлежу обавезном пријављивању, а без неких већих промена у односу на претходни извештајни период. И даље су водеће репираторне инфекције које чине 82,8 одсто свих пријављених случајева.
Када је реч о дечјим заразним болестима против којих се спроводи системска имунизација, у протеклом периоду је регистровано шест случајева великог кашља, што је четири пута мање у односу на исти период прошле године.

Од цревних заразних болести пријављено је 317 оболелих особа, што је за 30 одсто више у односу на претходно посматрани период. Најчешће цревно заразно обољење су проливи, а пријављено је 176 оваквих случаја и у оквиру три епидемије оболеле су 44 особе. У претходном месецу је регистрован и 71 случај тровања храном проузрокован бактеријама салмонелом и кампилобактером, али је то за 31,5 одсто мање у односу на исти период претходне године.

Када је реч о паразитарним болестима, регистровано је 164 оболелих од шуге, што је за 45 одсто мање него у претходном периоду. За 12 одсто више има оболелих од полно преносивих болести, а генитална хламидијаза је водећа полна инфекција са 37 оболелих особа. Регистрована су и четири случаја АИДС-а, два случаја оболевања од сифилиса и један од гонореје.

В. Павлов

 

Најбучније на Телепу

Институт за јавно здравље Војводине је објавио и резултате праћења нивоа буке на седам мерних места у граду. Мерења показују да је током јула месеца дневна бука била највећа на Телепу, а вечерња и ноћна бука у Старом граду, односно на Булевару Михајла Пупина. Ново насеље је “најтиши” део града, а у посматраном периоду девет до 23 одсто становништва је веома узнемирено буком која најчешћом фреквенцијом од 630 до 100 Хз доприноси и субјективном осећају узнемирености.
 

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести