Не треба да ћутимо и окрећемо главу

У оквиру кампање „16 дана активизма против насиља над женама”, штанд с којег су грађанима дељени флајери везани за ту тему био је постављен на Тргу слободе. Током те акције,

чији је циљ подизање свести о насиљу над женама, активисти су с пролазницима разговарали о том горућем друштвеном проблему.

– Као локална самоуправа једино и можемо да дигнемо глас и апелујемо на суграђане да не треба да жмуримо и окрећемо главу када смо сведоци насиља и да се бранимо тиме да се то не дешава у нашој кући јер управо сутра то може бити наша мајка, бака, сестра, кума, другарица – рекла је председница Скупштине града Новог Сада Јелена Црногорац. – Треба да охрабримо жене у нашој околини које трпе насиље да кажу „не” томе, да знају да нису саме, да знају да имају подршку нас, пријатеља, породице, а и локалне самоуправе. Надам се да ће и држава да реагује у својој моћи.

Како је казала, тренутно је најбитније да се правосудни систем донекле измени и стане у заштиту жена. По њеним речима, у Србији постоји добро организована мрежа сигурних кућа и полиција правовремено реагује када се насилник пријави, али се на томе завршава јер, како је рекла, судство затаји.

Насиље у породици је, како је, између осталог истакнуто на информативним флајерима дељеним  у центру града, шамарање, гурање, шутирање и други облици физичког малтретирања, али и вређање, застрашивање, претње, насиље путем интернета или СМС порука и друго.

Потпредседница Комисије Скупштине града за родну равноправност Наташа Златковић изнела је алармантне статистичке податке који показују да је породично насиље данас веома заступљено у нашој земљи, и да га је доживела или доживљава свака друга жена.

Такви подаци ретко буду објављени и друштвно обелодањени, све док се, нажалост, не деси неки трагичан исход. Годишње, од 30 до 40 жена премине од руке свога партнера.

На лецима су били истакнути и бројеви телефона на које се особе којима је то потребно могу обратити и потражити помоћ. Како је објаснила, рашња акција почела је у пет минута до 12, што носи симболику и поруку да је неопходно реаговати на време.

– Молимо све сведоке да реагују и да не будемо само неми посматрачи да не би долазило до трагичних исхода јер је насиље у породици кривично дело – рекла је Наташа Златковић.

Акцију дељења флајера и разговора са суграђанкама и суграђанима организовали су Комисија Скупштине града Новог Сада за родну равноправност и Сигурна женска кућа Центра за социјални рад, у сарадњи с представницима стручних удружења, организација и институција града.

Поводом Међународног дана борбе против насиља над женама  је у центру града акцију одржао и Савет жена Демократске странке Србије да би указао на то да је потребно реаговати, а не ћутати.

Д. Ристић

 

Коме се обратити

Жртве насиља могу бесплатно позвати јединствени СОС телефон на 0800/101-010 сваког дана од 10 до 20 сати, као и Сигурну женску кућу на број 021/646-57-46 или 021/210-13-83, а могу се обратити и на имејл-адресу sigurnazenskakuca@csrns.org.rs. За прву психолошку и правну помоћ и подршку, као и анонимне пријаве насиља, суграђанке могу позвати Координативно тело „Зора” раним данима од 7 сати до 14.30 на 021/210-138.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести