Новосађанину прва награда Србија старт-ап 2015

Милош Аћимовић из Новог Сада добио је прву награду на финалном такмичењу „Србија старт-ап 2015” у области креативних индустрија и представљаће Србију у Копенхагену

на међународном такмичењу свих старт-апа, на којем ће бити представници 60 земаља.

„Србија старт-ап 2015” организовали су „Кластер креативних индустрија Војводине” и Регионална развојна агенција за развој малих и средњих предузећа „Алма монс”. Такмичење је уприличено у три категорије: у областима агробизниса, науке и креативне индустрије. Сви победници из тих категорија ићи ће на светска финала такмичења: у Копенхаген у области креативне индустрије,  у Атину у агробизнису и у Париз у науци. Светско финале биће уприличено током Глобалне недеље предузетништва у новембру, као највећи догађај који промовише предузетништво.

Иницијаторка „Србија старт-ап 2015” Татјана Калезић каже да је финално такмичење, одржано у петак у Културном центру у Новог Сада, имало за циљ да утиче на стварање атрактивних услова  за оснивање домаћих и иностраних старт-апа у нашем граду и у региону.

– То није био конкурс, ни пројекти, већ су људи из бизниса поставили моделе у складу с временом у којем живе, представили шта и како раде и развијају моделе – казала је Татјана Калезић. – Оцењивали смо квалитет, гледали како они на тржишту виде да се позиционирају и развију на глобалном нивоу, да би освајали друга тржишта. То је, уствари, практична обука предузетника да изграде успешан посао који се заснива на њиховој креативности, вештинама и знању.

Победник у области креативне индустрије Милош Аћимовић, по образовању дипломирани економиста, је урадио мерење метеоролошких услова на месту где се налазимо. То је извео помоћу малог уређаја, апарата који се може закачити за кључеве и чија производња треба да крене за два месеца.

– Уређај је заправо најмања метеоролошка станица на планети – каже Милош. – Има четири сензора и осам функција. Мери влагу ваздуха, дневну температуру, УВ зрачење, јачину светлости у пластенику, атмосферски притисак... што помаже при извештајима о времену. Те информације су битне пољопривредницима, али и другима. На идеју сам дошао имајући у виду да је временска прогноза битна и обичним људима, на пример – како да се обуку, до оних који планирају велике послове. Сви подаци, наводи, налазе у малом апарату који пружа тренутне податке, а умрежавањем у платформу, прогнозу могу видети сви.

– Битно је да што више људи има уређај, и то доприноси прецизнијем мерењу и предвиђању. Умрежавање се ради на начин да се апарат – уређај гурне у телефон и апликација шаље на платформу, где се обрађују подаци и враћају опет на апликацију с измереним подацима на ширем подручју –објашњава Милош.

З. Делић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести