Новосадска хронологија

Лист „Дневник” и издавачка кућа „Прометеј” покренули су акцију у оквиру које сваког дана награђујемо једног читаоца књигом посвећеном

Новом Саду. Повод је скори излазак из штампе хронологије Владимира ВрговићаНови Сад 1970–1990”, субјективне историје града која се умногоме наслања и на писањеДневникаиз тих година, а доноси приче о интересантним личностима, догађајима, урбанистичком развоју, разним појавама, предузећима, топонимима...

У недељном броју објављиваћемо делове хронологије, а сваког радног дана ће најбржи читалац, који се јави на телефон књижареМост” (Змај Јовина 22, 021/529-899) између 13 и 13.15 часова и потом дође с актуелним примеркомДневника”, на поклон добити књигу песама Душка ТрифуновићаТајна веза”.

 

Било је то у нашој вароши... 1965. године

* 4. децембра у 11 сати свечано је отворен Студио М Радио Новог Сада, студио за висококвалитетна музичка снимања, који спада међу најбоље акустично урађене студије у Европи и који представља и репрезентативни концертни простор.

* 25. новембра свечано су отварени сервис и робна кућа аутомобила „Аутовојводина” у Темеринској 95, на простору од 11.500 м².

* Почетком новембра очекује се да у хотелу „Парк” почне да ради бар од 22 до 4 ноћу. Има 60 места, плато за игру и извођење барског програма.

* 17. октобра у Београду фудбалери Војводине победили су Партизан 3:2. Играла је будућа шампионска екипа: Пантелић, Нештицки, Вучинић, Секереш, Брзић, Николић, Такач, Савић, Павлић, Тривић и Пушибрк. Радосав је био повређен.

* 15. октобра Електровојводинина Топлана почиње са грејањем станова на Грбавици, затим Универзитетског центра, а два–три дана касније почиње грејање у центру, односно на Малом Лиману.

* 3. октобра званично је отворена редовна линија хидробусом на релацији Београд – Нови Сад и обратно, а свраћа се у Тител.

* 12. августа трговинско предузеће „Стотекс” отвора прву дечју робну кућу, у Дунавској 27. Велика продавница се зове „Мендо”, по популарној дечјој ТВ серији. Продају се дечја одећа и обућа, лутке, бицикли и аутомобилчићи.

* 5. августа Дневник пише о Детелинари. Има 5.000 старих, предратних и 7.000 нових становника. Нема пошту, нема ни занатлија, ресторана, ни дечји вртић.

* 11. јули је стоти дан одбране Новог Сада од Дунава чији је водостај још изнад 7 метара!

* 5. јула почела је изградња седмоспратнице у Илије Огњановића. Станови су И–а категорије, трособни и четворособни. Прича се да „у улазу Ф станују функционери, а у улазу М -милионери“.

* 30. јуна водостај Дунава је максималан - 778 цм! Драма је на врхунцу, али „зечји насипи” на кеју одолевају. Слегао се приобални стуб новог бетонског моста, те је обустављен сваки саобраћај. Све је више гњураца на бедемима, затрпавају рупе „пластичним чаршавима”. У каквој је опасности био Нови Сад сведочи чињеница да је 90 % његове територије било испод нивоа највишег водостаја.

* 15. јуна прекинуто је штампање двонедељног часописа „Ритам”. Проблем уредника Мике Антића је у томе што надолазеће промене у рокенролу није ни могао, а ни желео да прати.

* 24. маја Дунав поново надолази на 631 цм, те почиње грчевита одбрана од поплава. Од Моста маршала Тита низводно у дужини од пола километра подигнут је „зечји насип” . На сремској страни већ су поплављени приобални делови Сремске Каменице, Петроварадина и Сремских Карловаца.

* 9. маја завршава се пут Будисава–Ковиљ дужине 6 км и ширине 5 м, а подлога је ситна камена коцка. Неки га зову „пут Тиме Врбашког”, по тадашњем градоначелнику Новог Сада.

* 2. априла 1965. на Сајмишту наступа краљ yеза Луис Армстронг са својим ансамблом „Олд старс”. Две хиљаде Новосађана није жалило паре за скупе улазнице.

* 31. марта 1965. формиран је комбинат „Нафтагас” . Тада су му припојене рафинерије у Панчеву и Новом Саду, које су тада биле у почетним фазама инвестиционих активности.

* Средином фебруара отворен је други студентски ресторан и зове се „Слободан Бајић 2” . Налази се у ЈНА улици, до споредног улаза–излаза за биоскоп Јадран.

* 24. јануара Савет за културу Општинске скупштине разматра идеју о претварању бивше Управе Петроварадинске тврђаве у Општински завод за заштиту споменика културе, да би се заштитила културна баштина Новог Сада.

С. Савић

Фото: С. Лазукић

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести