Новосадска хронологија

Лист „Дневник” и издавачка кућа „Прометеј” покренули су акцију у оквиру које сваког дана награђујемо једног читаоца књигом посвећеном Новом Саду. Повод је скори излазак из штампе хронологије Владимира Врговића „Нови Сад 1970–1990”,

субјективне историје града која се умногоме наслања и на писање „Дневника” из тих година, а доноси приче о интересантним личностима, догађајима, урбанистичком развоју, разним појавама, предузећима, топонимима...

У недељном броју објављиваћемо делове хронологије, а сваког радног дана ће најбржи читалац, који се јави на телефон књижаре „Мост” (Змај Јовина 22, 021/529-899) између 13 и 13.15 часова и потом дође с актуелним примерком „Дневника”, на поклон добити књигу Небојше Татомира „Анђелов додир”.

Било је то у нашој вароши... 1959. године

* 24. децембра оснива се Комунална установа „Пут”, с обавезом да брине о одржавању путева, коловоза и тротоара, као и о њиховој реконструкцији.
* Почетком децембра Отворен је Диспанзер за медицину рада у Дунавској 27.
* 29. новембра на игранци у сали Прве мушке гимназије „Јован Јовановић Змај” догодио се инцидент, неко је угасио светло. Све игранке у граду су, због тога, одгођене до даљњег.
* 2. новембра свечано је отворена Виша економско-комерцијална школа, у Васе Стајића 2.
* 20. октобра отворена је Робна кућа „Самоуслуга” у Максима Горког 14, прва самоуслуга у Војводини. Самоуслуга ће ускоро добити назив „Слобода” и дуго година ће бити најбоље опремљена продавница овог типа у Новом Саду.
* 1. октобра почињу да раде Правни и Технолошки факултет.
* 23. септембра у ресторану „Звезда” у Народних хероја постављен је први музички аутомат (џу-бокс) са 50 плоча.
* 13. септембра почела је изградња новог хотела „Парк”.
* 16. августа.„Етилен”, градска хемијска чистиона, набавља нове машине за прање рубља, инсталира их и дневно опере 2,5 тоне робе.
* 8. августа поплочана је укосо угажена стаза преко травњака поред Народне скупштине Војводине. Плоче су формата 50 х 50 см и има их по шест у реду.
* 1. августа основан је Забавни ансамбл, џез биг-бенд Радио–телевизије Нови Сад. Основао га је професор Антон Еберст од својих ученика на Дувачком одсеку Музичке школе „Исидор Бајић”.
* 13. јула градске власти су одобриле изградњу нове кланице, будуће Месне индустрије „Венац”, раних 80–их преименоване у „Неопланту”.
* 9. јула у 18 сати засветлео је први семафор на Тргу слободе.
* 21. јуна у башти старог хотела „Парк” одржава се ревија фризура у организацији Берберско–фризерске задруге. Приказане су дневне, вечерње и „коктел” фрузуре, а присутне су 33 манекенке.
* 12. јуна судија за прекршаје изрекао је прву строгу казну због уништавања травњака на Булевару револуције – 5.000 динара.
* 11. јуна посластичарница „Загреб” отвара башту у Католичкој порти са 20 столова.
* 24. маја нађен је утопљеник у Дунаву, на Дунавцу код Бродоградилишта.
* Крајем маја у Дунавском парку постављају се рефлектори у крошњама дрвећа. До ове године Дунавски парк је ноћу био у мраку, што није сметало само младим паровима.
* 28. априла отвара се 26. међународни пољопривредни сајам, од ове године уместо на јесен – у пролеће. Има 2.414 излагача, од којих 523 из 21 стране земље.
* 1. априла отвара се редовни дечји биоскоп у Пионирском дому у улици Васе Стајића. Представе су сваки дан од 10 и 15 сати за школску децу.
* 13. марта Тодор Тоза Веселиновић, фудбалер Војводине, добија забрану игре од четири месеца због физичког напада на новинара Светислава Парабућског (1919–1996).
* 7. марта уведена је нова сезонска аутобуска линија Нови Сад – Парагово.
* 3. марта 1959. године оснива се Стамбена задруга „Срећни дом” и тиме постаје прва  те врсте у граду и једна од најстаријих у тадашњој Југославији.
* 13. фебруара оснива се Културно-пропагандни центар, али као среска институција. Добио је задатак да коришћењем савремених техничких средстава унапређује културно–просветни рад.
* Од почетка фебруара на Радио Новом Саду сваки дан у 18,20 сати емитује се „Рандеву са музиком”.
* 22. јануара отвара се нова тема у граду: недостатак сала за игранке.
* 1. јануара  празнични Дневник проглашава најбоље спортисте Војводине. За најбољег спортисту  у 1958. години изабрана је атлетичарка Олга Гере.

С. Савић

 

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести