Плаћа се цех партијских менаџера

Више од милијарду динара Град ће издвојити, наравно уколико одборници у Скупштини града у петак буду гласали „за“, за пет градских предузећа и „Радосно детињство“ да би се консолидовало стање у тим фирмама

 којима је град оснивач, а која су пред колапсом. За „Лисје“, „Чистоћу“, „Пут“, „Градско зеленило“ и СПЦ „Војводина“ намењено је 657.423.202 динара, док ће „Радосном детињству“, осим отписа дуга од око 44,5 милиона динара, Град обезбедити и 406,312 милиона динара.

Све те тачке наћи ће се на дневном реду седнице градског парламента, заказане за петак, а резултат су рада радне групе за припрему плана санације и финансијске консолидације градских предузећа. Како су предузећа и Предшколска установа раздвојени у дневном реду, тако ћемо се и ми овде њима бавити.
Предшколска установа „Радосно детињство“, истакнуто је у скупштинском материјалу, 30. септембра дуговала је укупно 544,6 милиона динара, од чега је износ главнице исти као онај који је Град издвојио као помоћ, док су се камате од 138,3 милиона динара повериоци одрекли. Пошто се радна група бавила пословањем „Радосног детињства“ од 2011. године до половине ове, утврђено је да је до поремећаја у пословању дошло из више разлога, а да „Радосно детињство“ има 71 зграду, од којих је 67 намењено боравку деце у 619 васпитно-образовних група.

„Ненаменско трошење новца на исплате нереалних плата запослених, нерационално набављање роба и услуга, као и неодговарајуће праћење и усмеравање новца из расположивих извора финансирања онемогућили су благовремено измиривање обавеза према добављачима“, стоји у извештају који ће се наћи пред одборницима.Последица тога био је низ судских поступака против „Радосног детињства“, који су довели до принудних наплата од 2011. године. Уз то, како се наводи, од 2005. године број запослених се повећавао, и то најпре на радним местима ван васпитно-образовне делатности и мимо систематизације саме установе.

У образложењу одлуке даље стоји да се од 2009. до 2012. године цена боравка у вртићима, и тада нереална, није мењала, те да је након тога незнатно повећана, мада је и даље „изразито ниска“ у односу на окружење. Између осталог, стога је предвиђено да се од 1. јануара 2015. године цена услуга повећа 4,33 процента. Наведено је и да је Буyетска инспекција поднела још 2010. године захтев за покретање прекршајног поступка против бившег директора Борислава Самарџића, који је у септембру ове године обуставио судија Прекршајног суда Драгомир Вујовић.

Како год било, од пара које Град уплаћује „Радосном детињству“, око 274,7 милиона биће уплаћено градским предузећима на име главнице дуга, док Град опрашта камату која је достигла 91,3 милион динара. Комерцијалним добављачима, који су одустали од камате од око 26,2 милиона динара, биће исплаћена такође главница дуга од 75,3 милиона, као и 56,3 милиона државним предузећима, док овде нема речи о исплати камате, која износи 20,8 милиона динара.

Што се тиче става Градског већа о разлозима лошег пословања поменутих пет градских фирми, наводимо следеће из реферата: „Констатује се да пословање јавних предузећа константно прате исти проблеми који су кулминирали у претходном периоду, а односе се на дугогодишње нерационално трошење новца, без напора да се учине кораци ка повећању прихода, смањењу нивоа задужености и опште неликвидности, а што је готово сва предузећа довело до руба опстанка. Додатно оптерећење јавном сектору, као главном носиоцу нерентабилног пословања, представља вишак запослених и ниво зарада, који је обрнуто сразмеран постигнутим резултатима, односно оствареним све већим губицима“.

Е то дугогодишње пословање тих предузећа, Новосађани ће да плате на следећи начин: „Лисје“ – за отпремнине 129 од 422 запослена следи 60 милиона динара, а за дугове банкама и фондовима 106,4 милиона; „Чистоћа“ – 54,7 милиона за отпремнине 84 од 643 запослена, 44,5 милиона за дуг порезницима и другим јавним приходима и 5,5 милиона за дугове банкама; „Пут“ – 44,2 милиона динара за отпремнине 53 од 397 запослених, 40 милиона за материјалне трошкове, односно обавезе према добављачима, за дугове држави 19,8 милиона и на име дуга АИК банци 40,7 милиона динара; „Градско зеленило“ – око 25 милиона за отпремнине 20 од 396 запослених, 9,8 милиона динара на име дуга и камате „Електровојводини“, 43,25 милиона за дуг и камату на име пореза и 34,5 милиона динара за исплату дуга АИК банци; СПЦ „Војводина“ – 51,5 милион динара за отпремнине 56 од 298 запослених и 77,6 милиона динара за дугове ЕПС-у, „Електровојводини“, „Србијагасу“ и Пошти.

Градско веће сматра да ће уз те мере наведена предузећа пословати позитивно од 2016. године, стоји у образложењу. Градско веће суптилно наводи да је то био једини начин да се помогне предузећима, пошто им је кредитни рејтинг катастрофалан те да ће убудуће приоритет бити плаћање пореза и енергената. Усвајањем такве одлуке, Градско веће истиче да предузећа више неће моћи да траже нови новац за консолидацију те да ће њихов менаyмент морати да „тактички и стратешки доноси одлуке које су искључиво везане за одржавање ликвидне позиције истих и наставак несметаног пословања“.

С. Крстић

 

EUR/RSD 117.1544
Најновије вести