Шестомилионски Нингбо, будући град побратим Новог Сада

Смештен на 30 степену северне географске ширине, на западној обали Пацифичког океана, град Нингбо је међу првим местима која сунчеви зраци обасјају у континенталном

делу Кине, треће најпространије земље на свету (9,6 милиона квадратних километара). Бујајући скоро шестомилионски Нингбо, с којим би Нови Сад требало да се побратими, налази се у средишњем делу источне Кине. Излази на Источно кинеско море, а мештани га зову “град културе и капија света.”

Пре 7.000 година су људи из Хамуду неолитске културе у дрвеним чамцима кренули из околине Нингбоа на нека од најранијих у свету путовања по морима и успоставили прве градове у Кини који су се бавили поморском трговином. Током Танг династије (између 618 и 907. године нове ере) цветајућа трговина чајем и порцеланом створила је од Нингбоа вечито запослену луку која се окористила географским положајем тамо где се Велики кинески канал улива у море. Ту је почињао Поморски пут свиле (и керамике), ка Персијском (или Арабијском) заливу и Источној Африци, концепт који је кинески председник Ши Ђинпин актуелизовао заједно са копненим Путем свиле из Азије у Европу.   

Нингбо је од 8. до 12. јуна био домаћин Првог инвестиционог и трговинског сајма (ЕЏПО) Кине и 16 земаља Централне и Источне Европе (ЦИЕ). И то не случајно, је стара кинеска изрека каже: “Нема пијаце без трговаца из Нингбоа.”

Кроз историју су ти трговци били познати као најпромућурнији, тврди и одлучни продавци и купци. Уосталом, Нингбо је био један од првих градова који су се отворили према свету за време династије Кинг (1644-1911). Крајем 19. и у већем делу 20. века, Нингбо је представљао значајан трговачки центар. Стара главна улица Ђиангксиа, некада је била препуна продавница, складишта, банака и трговаца рибом.

Реформаторски пионирски дух светски познатих “трговаца из Нингбоа” обликовао је мото града “Поузданост, Прагматизам, Отвореност и Новине.” У Нингбоу је оформљена прва кинеска банка у коју су средства уложили Кинези. У том граду је била и прва паробродна компанија у приватном власништву, а овде је прорадила и прва фабрика вунених тканина у Кини. 

После либерализације економске политике у Кини од позних 1970-тих, други по величини град у Ђеђијангу, једној од развијенијих кинеских провинција, поново је почео да остварује економски раст. Такође не случајно, јер уживао је низ погодности које је централна влада у Пекингу сачинила за тај град. Данас у граду опстаје више од 360.000 породичних фирми: у Нингбоу се производи више од осам одсто свих конфекцијских производа у Кини, 25 процената канцеларијског материјала и трећина машина за пластику.

Овај извештач је заједно са групом од 50 новинара из ЦИЕ, као гост кинеског Министарства спољних послова, могао да се увери и у то како су власти Нингбоа следиле стару домаћу изреку: “Уколико желиш да будеш богат, прво мораш изградити путеве.” Нингбо има првокласне аутопутеве, железничке пруге, укључујући и супербрзе који достижу и 360 километара на час, модеран метро, те четири међународна аеродрома до којих се стиже у року од два сата, највише.

Локални житељи се највише поносе мостом у облику латиничног слова “С” у Заливу Ханџоу, који је у свету трећи најдужи преко мора. Дугачак је 36 километара и има шест трака. Њиме је оформљен транспортни круг Шангај – Ханџоу (главни град провинције Ђеђијанг) – Нингбо у оквиру кога се путује само два сата, без ранијих великих гужви. Други економски бисер Нингбоа је тамошња лука, која је на главној поморској линији за међународне контејнере у Пацифичком региону. Нимбо лука поседује преко 330 сидришта, од којих су нека способна да приме и танкере од 400.000 тона бруто носивости.

Но, подручје Нингбоа је познато и по богатој култури. Ништа мање него 102 члана Кинеске академије наука и Кинеске академије инжењерских наука пореклом су из овог града, а локални извори тврде и да је Нингбо познати зачетник филозофских школа и ширења кинеске, Хан верзије будизма по источној Азији.

Борислав Коркоделовић

 

Кинези долазе на Лорист

Званичници Новосадског сајма и Града Новог Сада су били ретки, али достојни представници Србије на ЕЏПО у Нингбоу. Генерални директор Новосадског сајма Слободан Цветковић, у сусретима са званичницима града и сајма у Нингбоу, као и директорима компанија које се баве организацијом сајмова, договорио је значајно интезивирање сарадње у наредном периоду. На Новосадском сајму очекују наступ компанија из Кине на сајмовима ЛОРИСТ и Сјај већ ове јесени и много видније присуство на Међународном пољоприведном сајму 2016.   Током ЕЏПО је потписан и Меморандум о разумевању између Новог Сада и Нингбоа, о успостављању пријатељских односа и сарадње два града. На позив градоначелника Лу Зијуеа, члан Градског већа за привреду мр Горан Сечујски и шефица Канцеларије за локални економски развој проф. др Маријана Дукић Мијатовић боравили су у Нингбоу. Потписан је и Меморандум о разумевању као формални предуслов за успостављање тешње сарадње између Новосадског и Универзитета Нингбо.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести