Шесторо оболело од малих богиња

Од малих богиња (морбила) на територији Војводине је оболела један соба више него јуче, што значи да их сада има шест. Како је на редовној месечној конференцији за новинаре рекла др Смиљана Рајчевић

 из Института за јавно здравље Војводине, од 1. до 16. децембра регистровано је шест пацијената оболелих од морбила, међу којима је двоје невакцинисане деце и четворо одраслих, али епидемије на тлу Војводине нема. Једно дете је из Темерина, а друго из Руме. Др Рајчевић је напоменула да је карактеристично да је петоро њих било у контакту с оболелим из Републике Српске, где, по расположивим информацијама, у Билећи и Бијељини влада епидемија малих богиња, док се шести пацијент разболео по повратку из азила у Берлину, где је такође евидентирана епидемија те болести. Како истиче др Рајчевић у току је појачан опрез, а што се тиче осталих заразних болести, ситуација је приближно иста као и прошлог месеца.

Анализа квалитета воде за пиће у Новом Саду показује да је у 543 од 548 узорака из фабрике воде и водоводне мреже утврђена здравствена исправност, што је, по речима доц. др Милке Поповић с Института за јавно здравље, добар резултат. Оно што није добро, а понавља се, напоменула је др Поповић, јесте физичко-хемијска неисправност узорака воде из јавних бунара. Вода са свих осам контролисаних бунара на територији града неисправна је и не препоручује се за пиће. Током протеклог једномесечног периода обављена је лабораторијска анализа здрвствене безбедности и квалитета 84 узорака хране и у седам одсто случајева установљено је одступање од законских норми.

Институт за јавно здравље Војводине, у партнерству с Медицинском школом „7. април”, реализовао је пројекат „Унапређење оралног здравља деце и омладине”, којим је обухваћено 1.119 ученика првих и других разреда шест новосадских средњих школа. По истраживању које у оквиру пројекта спроведено, напоменуо је асистент др Душан Чанковић, деца имају  релативно висок ниво знања о важности правилног одржавања оралне хигијене, као и о улози одређених намирница на здравље зуба.

– Више од половине анкетираних зубе пере два пута дневно, нешто мање од трећине то чини више од два пута у току дана, а сваки осми зубе пере једном на дан – рекао је др Чанковић. – Девојке редовније посећују зубара, а више од трећине испитаника то чини тек кад их заболи зуб. Изабраног стоматолога има већина средњошколаца, девет од десет њих. Више од половине има изабраног стоматолога у Дому здравља, а сваки трећи лечи се код приватног зубара. Приметно је, и то у значајнијој мери, да они који живе у Новом Саду чешће одлазе код приватних стоматолога у односу на оне који не живе у граду.
Анкета је показала и да средњошколци који живе изван Новог Сада у већем броју случајева него вршњаци из града немају изабраног зубара.

З. Милосављевић

Симпозијум о здрављу деце

– Симпозијум „Форум за здравље деце – здравствени приоритети у наставним садржајима” биће одржан у уторак, 23. децембра, у ОШ „Иван Гундулић” – најавила је др Поповић.
Тај симпозијум намењен је наставницима разредне и предметне наставе, директорима школа и стучним сарадницима, а у току је реализација друге фазе пројекта „Мала школа правилне исхране и испитивање стања исхрањености и ризика за здравље школске деце”. У том пројекту учествују деца и родитељи из две новосадске основне школе.

 

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести