Шире се зелена плућа Новог Сада

Подизање дугоочекиваног парка између Новог насеља и Детелинаре коначно ће почети на пролеће. У току је израда пројекта новог парка, који ће се, иако је планиран на десет хектара,

ипак простирати на 3,5. Израду пројекта финансира Градска управе за заштиту животне средине.

– Жеља ЈКП „Градско зеленило” је била та да се парк подигне на свих десет хектара, и о томе смо 2015. године разговарали са запосленима у ЈП „Урбанизам” – рекао је за „Дневник” саветник директора ЈКП „Градско зеленило” за медије Иван Ножинић. – Процена је била да је та локација врло актрактивна за друге намене, јер се наслања на Булевар Европе те смо из тих разлога постигли договор да се површина парка ограничи на 3,5 хектара.

Парк ће се налазити између пруге и изграђеног дела Новог насеља. Неопходно је да се уради и препарцелизацију земљишта, након чега следе припремни радови, у које спада уклањање дивљих депонија с огромном количином шута, као и самониклог растиња.

– Припремни радови подразумевају и насипање површине намењене парку плодним хумусом – рекао је Ножинић. – Високо растиње биће детаљно прегледано те ће оно које је процењено као безбедно остати да краси нови парк, док ће се остало уклањати. Међу врстама које су тамо заступљене су бела топола, јаблан, брест, врба и јасен.

По речима нашег саговорника, у идејном плану предвиђено је десет улаза, од којих ће два бити главна, да би се омогућио већи приступ парковској површини. Када су у питању објекти, парк би требало да садржи посластичарницу, јавни тоалет и простор за одлагање механизације за одржавање те површине. Предвиђене су и две зоне за дечју игру и рекреацију, теретана на отвореном, терен за боћање, површине за одржавање радионица, концерата и сличних садржаја, а биће постављена и фонтана. У парку ће бити обезбеђен и довољан број клупа и корпи за смеће.

– За документацију која је намењена пејзажном уређењу парка задужена је Градска управа за грађевинско земљиште и инвестиције – потврдио је Ножинић. – У наредном периоду ће бити покренути поступци јавних набавки за изградњу стаза, расвете, објеката и друго, тако да ће се по њиховом окончању знати ко ће све у томе учествовати. Тада ће се знати и укупна вредност радова.

У том делу града, нарочито на Новој Детелинари, има много више бетона него зеленила, зато што је протеклих година тамо изграђено много зграда и при том се није водило рачуна о зеленим површинама. Да би се та неповољна ситуација променила, анализом слободних површина утврђено је да наведени простор има потенцијал да постане парк, који ће у сваком случају допринети побољшању услова за живот грађана у том делу града. По Ножинићевим речима, најпроблематичнији део града за озелењавање јесте Грбавица, јер се у последњих 20 до 25 година градило стихијски те је остало мало простора за зеленило.

– Од грађана очекујемо да максимално чувају зеленило, пошто ће тако допринети да Нови Сад поново постане зелени град, као што је некад био – казао је Ножинић. – Трудимо се да сваки део града има довољно зеленила, паркова, дрвореда, травњака, односно уопште зелених површина. Максимално ћемо настојати да очувамо паркове и да, у складу с урбанистичким планом, подигнемо нове тамо где је то могуће.

Захваљујући подршци актуелне градске власти, Нови Сад је у последњих неколико година достигао ниво од око девет одсто зелених површина. По речима нашег саговорника, то значи да тренутно на сваких шест становника имамо једно дрво. Уколико се инвестиције у озелењавање наставе тим темпом, за очекивати је да ће у блиској будућности достићи стандард постављен у урбаним срединама у земљама ЕУ, а то је 20 одсто зелених површина. Томе је сигурно умногоме допринела и акција „Паркови уместо депонија”, коју је иницирао градоначелник Милош Вучевић, те се подизање и овог парка савршено уклапа у концепцију акције.

– Површина предвиђена за изградњу поменутог парка већ деценијама представља ругло, не само тог дела града већ и читавог Новог Сада. У оквиру акције „Паркови уместо депонија” уклоњена је велика количина смећа, коју је заменила зелена оаза – рекао је Ножинић, и додао да се, у реализацији не само поменуте акције већ уопште подизања и одржавања зелених површина, запослени у ЈКП „Градско зеленило” труде да грађане који живе у градској средини ставе у исту раван са становницима приградских насеља.

И. Миклоши

Радови у граду и приградским насељима
Нови пројекти очувања и унапређења зеленила, које финансира Градска управа за заштиту животне средине, а чија реализација ће почети на пролеће, по Ножинићевим речима, планирани су у улицама Александра Невског, Душана Васиљева, на Тргу незнаног јунака, као и у блоку улица на Лиману 3 – између Шекспирове, Балзакове, Народног фронта и Булевара деспота Стефана.

Такође, на Лиману 2 предвиђено је одржавање зеленила у блоку између Народног фронта, Раваничке, Ресавске и Фрушкогорске улице, затим у блоку између улица Стевана Момчиловића, Стевана Хладног, Футошког пута и Булевара кнеза Милоша на Новом насељу. Осим поменутих, у плану су и очување и унапређење зеленила на Грбавици, у Кисачу, Каћу, Ковиљу, на заштићеним стаблима и у Футошком парку. Још неколико пројеката чека одобрење у Градској управи за заштиту животне средине.

 

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести