Скуптшина Новог Сада усвојила ребаланс, градски буџет већи за 3,26 милијарди

После целодневне расправе, већином гласова владајуће коалиције, вечерас је на седници Скупштине града усвојен је ребаланс буџета. Како је рекао члан Градског већа за

финансије Дејан Мандић, овогодишњи буџет увећан за 3,26 милијарде и који сада износи 23,219 милијарде динара, што је увећање од 16,32 одсто. Мандић је за скупштинском гворницом бранио предлог ребаланса, којим је распоређен неутрошен новац из претходних година, тако да су субвенције увећане за 573,7 милиона динара, од којих је 94,5 милиона отиишло на текуће субвенције, а остатак у капиталне. Он је нагласио и да је 841 милион додат за специјализоване услуге, од којих је највећи део намењен одржавању путне привреде.

Претходно, као прве четири тачке пред одборницима су се нашли и извештаји о пословању у прошлој години ЈГСП „Нови Сад“, ЈКП „Пут“, ЈП „Пословни простор“ и  ЈКП „Паркинг сервис“. Поред критика података који су приказани, опозиција је била незадовољна кашњењем извештаја који стижу половином године, што је Вељко Крстоношић из ДС-а окарактерисао као парадоксалну ситуацију, јер би требало да гласају о ребалансу, а да не знају зашто новац није утрошен и за које намене није утрошен, пошто у Скупштину нису стигли извештаји осталих јавних предузећа. Он је додао да не знају ни како ће новом расподелом новац бити утрошен пошто се многи инвестициони планови градских предузећа такође се нису нашли на дневном реду.

Оно што се у расправи о пословању наведена четири предузећа могло чути и са једне и са друге стране скупштинске сале, јесте да је у „Путу“ и даље стање критично, да радници раде за минималце, али и да предузеће показује позитивне резултате у првих пет месеци ове године. Назначено је и да је у Новом Саду најнижа цена превоза у градском саобраћају у Србији и да је и даље најуређенији у држави. Највљена је набавка 11 нових аутобуса ове године и рекаросерирање њих 10, док је за „Пут“ одабрано да се дугорочно задужи како би могао да плаћа краткорочне обавезе и послује без потешкоћа, док је истовремено усвојен и нови ценовник примерен тржишним условима у Србији.

Након двоипосатне паузе уследила је расправа о ребалансу, а највише времена посвећено је полемици око шест амандмана одборника ДС-а, који на крају нису усвојени. Како је објаснио Дејан Мандић, амандмани нису били зансоавни на реалним показатељима, док су неки од захтева, као што су повећање суме новца за персоналну асистенцију особама са инвалидитетом и опремање полицијске станице на Новом насељу већ уврштени у ребаланс. Што се тиче захтева за додтним финансирањем исхране у школама, поступцима вантелесне оплодње, као и финансирањем трошкова Народне кухиње, Мандић је казао да сви показатељи указују да је обезбеђено довољно новца за ове потребе града и грађана за ову годину.

Замерке опозиције кретале су се од опажања Горана Радојева из ДС-а да је у буyету све мање и мање новца, преко тога да се суштински ребалансом ништа не мења и да изостају велики пројекти, што је изјавио Ђурађ Јакшић из СРС, до констатције Залте Перичин из ЛСВ да се буyетски дефицит повећава и покрива пренетим новцем, а да нема ни инвеститора ни инвестиција у граду.

Детаљнију расправу о појединостима ребаланса одборници су вероватно чували за расправу о изменама планова пословања градских предузећа и установа проистеклим из ребаланса, али због времена закључења овог текста нисмо у могућности да се на то осврнемо.

До закључења нашег листа одборници су наставили посао, наиме, после паузе, око 22 сата, пред одборницима је било још 61 тачка дневног реда.

С. Крстић

 

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести