Свратиште ће се финансирати из градске касе

Свратиште за децу, које је протеклих пет година зависило од великодушности донатора а прошле године било пред затварањем, од ове године постаје део Центра за социјални рад те ће у будућности

 та установа бити финансирана из буyета Града Новог Сада.

Пројектом „Теренски рад с децом улице”, који је 2010. године покренула Екуменска хуманитарна организација, настало је Свратиште за децу улице какво данас знамо. Тада је ЈП „Пословни простор”, на препоруку градоначелника Новог Сада, доделило тој установи простор на Булевару ослобођења 28, а Градска управа за социјалну и дечју заштиту обезбедила је новац за почетак рада Свратишта. Након тога, финансирање је зависило од тога да ли ће написане пројекте желети да финансирају донатори.

Како су нам рекли из Градске управе за социјалну и дечју заштиту, због посебног интереса да се у Новом Саду обезбеди заштита деце која живе и раде на улици, у протеклој години су предузимани први кораци да би се створили услови за одговарајућу социјалну заштиту корисника Свратишта. На седници у априлу 2014. године ЈП „Пословни простор” задужено је да, у сарадњи с Градском управом за социјалну и дечју заштиту и Центром за социјални рад, обезбеди одговарајући пословни простор, у складу с минималним стандардима за пружање услуга свратишта.

Састанак који је одржан у јануару ове године, резултирао је договором представника Града Новог Сада, Центра за социјални рад и Екуменске хуманитарне организације да пружање услуге Свратиште за децу улице од 1. фебруара 2015. године преузме Центар за социјални рад, те да ће се та услуга убудуће финансирати из буџета Града.

Ипак, члан Градског већа за социјалну заштиту и бригу о породици и деци проф. др Никола Ћировић нам је рекао да ће та одлука најпре бити реализована као пројекат у оквиру Програма унапређења социјалне заштите.– Све до стицања услова да, изменом Одлуке о социјалној заштити Града Новог Сада, услуга свратиште прерасте у трајни облик социјалне заштите, у складу са Законом о социјалној заштити, Свратиште за децу улице ће наставити да функционише као пројекат – објаснио је проф. др Ћировић.

Координаторка Свратишта Далиборка Батрнек Антонић нам је рекла да ће уласком у систем социјалне заштите, услуге те установе бити много доступније корисницима, а финансијска ситуација више неће зависити од тога да ли ће написани пројекти наићи на одобрење донатора.
– Град Нови Сад ће на тај начин добити услугу која је настала из реалне потребе локалне заједнице, што ће се превасходно одразити на квалитет живота наших корисника – рекла је Далиборка Батрнек Антонић. – Нови вид финансијске стабилности ће омогућити систематски рад с децом, у који ће од сада бити укључени и стручњаци Центра за социјални рад.

Такав вид укључивања Свратишта у систем ће допринети да и корисници буду у бољој вези с институцијама ове државе. То је посебно видљиво на примерима деце чији родитељи немају лична документа, нити су на било који начин заведени. Тада ни сама деца немају свој ЈМБГ, што их чини правно невидљивим. Осим таквих примера, Свратиште дневно посети око двадесеторо деце која ће, по оценама запослених у тој установи, имати боље услове за свакодневни живот.

В. Павлов
 

Несметано настављају рад 

Веома је важно и то што ће од сада пружање услуга зависити директно од тога да ли постоји потреба за Свратиштем или не. По речима Далиборке Батрнек Антонић, до сада је пракса показала да потреба и те како постоји.– Једино што нас је прошле године спасло од затварања је управо потреба за оваквим местом, што је Град Нови Сад већ тада препознао и помогао нам. Ипак, тек сада смо сигурни у то да ћемо моћи несметано наставити да радимо у пуном капацитету – додала је координаторка те установе.

 

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести