Тестирања на ХИВ све чешћа

Број оболелих од полно преносивих болести је у порасту – има их два и по пута више него у истом периоду прошле године, укупно 58,

речено је на конференцији за новинаре Института за јавно здравље Војводине. Осим гениталне хламидијазе, која је водећа полна инфекција са 42 регистрована случаја, у посматраном периоду пријављене су три особе инфициране вирусом ХИВ-а, три особе оболеле од сифилиса и једна од гонореје. Како се могло чути људи се све чешће јављају ради тестирања на ХИВ, али истовремено има све више ХИВ позитивних, и то мушкараца који имају сексуалне односе с особама истог пола, и управо то је циљна група код које је примећен скок ХИВ инфекција.

– Имали смо такође случајеве парентералних хепатитиса Б и Ц, који су нам значајни јер се могу пренети на различите начине, ињекцијом током неке медицинско-здравствене услуге, али и полним путем, а има и других начина преношења, на пример с мајке на дете – рекла је лекар специјалиста епидемиологије др Снежана Медић из Центра за контролу и превенцију болести. – У групи зооноза, болести које се преносе са животиња на људе, има дупло више оболелих у односу на исти период лане. У питању је шест случајева ехинококозе и пет случајева кју грознице. Имали смо и један случај лајмске болести и две епидемије, сепсе и клостридије, у здравственим установама.

Као и ранијих година, водећа обољења у структури заразних болести су респираторне инфекције, које су чиниле 89 одсто пријављених случајева. То су пре свега стрептококне упале ждрела и грла, затим овчије богиње – варичеле, а што се тиче оболелих од упале плућа, примећен је пад од 20 одсто у односу на исти период лане. Што се тиче грипа, у последње две недеље није било потврђених случајева.

– Када је реч о болестима које се могу спречити имунизацијом, и даље се повремемо јављају појединачни случајеви великог кашља, у народу познатог као магарећи кашаљ – рекла је др Снежана Медић. – Сматрало се да је елиминисан или да га нема, међутим, успели смо да откријемо значајан број оболелих суграђана, међу којима има и деце и одраслих. Што се тиче паразитарних болести, већ дуже водеће обољење је шуга, али се региструје трећину мање оболелих у односу на исти период прошле године.

У Новом Саду је контролисано укупно 540 узорака из Фабрике воде и водоводне мреже и утврђена је здравствена исправност 98 одсто контролисаних узорака. Истовремено, контрола воде за пиће с осам доступних јавних бунара у граду показала је физичко-хемијску неисправност свих контролисаних узорака, уз микробиолошку неисправност с бунара на потесу Текије, бунар „Марија Снежна“. Од 16. маја Институт је почео да прати параметре еколошког и хемијског статуса површинских вода за ову купалишну сезону.

Током претходног једномесечног периода је контролисана здравствену исправност око 108 узорака хране, при чему је утврђена неусаглашеност с прописима у укупно четири контролисана узорка. Обављена је контрола хранљиве вредности 57 узорака оброка организоване друштвене исхране у граду Новом Саду. То су оброци намењени деци у основним школама и предшколским установама, као и у неким установама социјалне заштите. По питању здравствене исправности, квалитета и биолошке вредности оброка у друштвеној исхрани, као и здравствене исправности брисева површина у објектима друштвене исхране уочено је велико побољшање.

И. Миклоши

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести