Уз водиче шетали кроз историју и легенде

Упркос кишном и хладном времену, велики број Новосађана се окупио како би свој град доживео на нешто другачији начин и шетњом добро познатим улицама покушао да се врати кроз историју.

Наиме, Удружење туристичких водича Новог Сада је организовало бесплатне обиласке ужег центра града и Петроварадинске тврђаве. Сада већ традиционалној шетњи поводом Светског дана туристичких водича придружили су се суграђани који су желели да сазнају нешто више о местима која обилазе туристи када посете Нови Сад.

Како нам је рекао Мирсад Авдић који је био први председник Удружења туристичких водича, овакве туре увек обрадују суграђане који имају жељу да боље упознају свој град. Људи врло радо користе прилику да на другачији начин доживе Нови Сад, а организовање обилазака попут овог је за наше удружење постало традиција – рекао је Авдић и додао да причање историјских прича никад не досади, поготово легенди, које највише интересују туристе. Он потврђује да је легенда за коју се зна да није истинита, али је увек занимљива је та да је Петроварадинска тврђава добила име по љубавнику Марије Терезије који се звао Петар. Како каже, то наравно није тачно, јер се зна да владарка никада није ни посетила Тврђаву.

Интересовање за овакве приче, али и историјске податке које до сада нису знали, довела је више од 100 суграђана на Петроварадинску тврђаву. Шетња кроз историју је почела у каснијим јутарњим часовима са сремске стране, да би се нешто касније наставила на Тргу слободе у центру града. Разговарајући са суграђанима сазнали смо да највеће интересовање влада за онај мање познати, подземни део Тврђаве. Ипак, сазнати нешто ново о свом граду је био циљ већине посетилаца који су дошли без обзира на хладно време и кишу. То је био случај и са Миодрагом Митровићем који се у друштву сина и пријатеља придружио групи.

- Са сином често боравим на Тврђави јер сам учлањен у стреличарски клуб. Ипак, нисам имао прилику да зађем на сва места која ово здање крије. Ово је идеална прилика да то и учиним – рекао је Митровић.
Ово мишљење је поделила и Катица Калентић која је у обилазак дошла са супругом. Кад год смо путовали, увек смо желели да сазнамо нешто више о месту у којем боравимо – рекла је Катица и додала да им се таква прилика до сада није указала када је реч о Новом Саду, иако овде живе. – Ово је јединствена прилика да чујемо историјске чињенице, али и легенде које су се преносиле међу људима и остале у народу кроз векове.

Обилазак је симболично почео код сата по којем је Петроварадинска тврђава препознатљива. Због великог одзива грађана, оформљене су три групе које су проласком кроз горњи део Тврђаве могле да чују нешто више о објектима који су нам данас познати као уметнички атељеи и галерије.

Грађена као импозантно војно утврђење, “Ђава” је истрајавала и успела да  задржи своје некадашње обрисе. Све оно што је могла сачувати од зуба времена, некада служећи као последња линија одбране аустроугарској војсци, а данас као домаћин светски познатог музичког фестивала. Обилазак овог дела тврђаве завршен је посетом великом ратном бунару у склопу Музеја Новог Сада који је највише импресионирао посетиоце. Дубок око 60 метара, мамио је радознале погледе, а податак да је око 10.000 војника могло да преживи годину дана опсаде захваљујући води из овог бунара, говорио је у прилог ономе што се могло видети.

Тиме је обилазак Петроварадинске тврђаве завршен, а већина посетилаца је продужила у центар града како би искористили прилику да прошетају улицама Новог Сада посматрајући их на нешто другачији начин.

В. Павлов

 

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести