Волонтирање доноси нова искуства и пријатељства

Упознавање с другачијим културама, обиласци историјских престоница, стицање нових познанстава, као и рад на занимљивим пројектима, само су неки од мотива који наводе младе,

жељне нових искустава, да крену у неку од волонтерских авантура.

Европски волонтерски сервис (ЕВС) је један од пројеката који нуди могућност дугорочног волонитирања, у којем учествују волонтерске организације из целог света. На ЕВС могу се пријавити млади од 17 до 30 година, а време волонитирања зависи од њих самих. За добијање одобрења за полазак на пут неопходно је одабрати пројекат који ће се радити и земљу у којој ће се тај пројекат остварити.

Студенткиња психологије Милена Милошевић је у Омладинском инфо-центру испричала своја искуства као волонтера спремног да свој пут од једанаест месеци у Братиславу искористи на најбољи могући начин.
– Тражење одговарајућег пројекта може трајати дуго, а зависи и од тога да ли је волонтерима битна земља у коју иду или пројекат који ће радити – рекла је Милена Милошевић, напомињујући да је тражење њеног пројекта трајало два месеца, пошто јој је био битан пројекат који ради, а не земља у коју ће ићи.

Многе интересује зашто баш Словачка, зашто би неко изабрао Братиславу, код толико значајних историјских градова. Баш на то питање Милена с осмехом наглашава да је најбитније да волонтер буде срећан и задовољан пројектом који ради јер му никакве лепоте које би обишао не би надокнадиле време које узалуд протраћи на пројектима који га не занимају. Тако је и дошло до тога да она изабере баш Братиславу.

Млади волонтери који имају жељу да се пријаве на такве пројекте треба да имају на уму време које ће уложити у остваривање своје жеље и шта би све жртвовали за такву прилику. Европски волонтерски пројекти могу трајати до 12 месеци, али се неки волонтери одлучују и за неколико краћих волонтирања, која укупно обухватају тај период.

За пријављивање је неопходно знање енглеског језика, мада није потребна нека одређена диплома, само комуникацијске вештине на том језику. Битно је и унапред одабрати земљу и пројекат који би се радио јер је широк спектар тема које се могу пријавити.

Европски волонтерски сервис сноси трошкове пута, смештаја, хране, здравственог осигурања, курса језика и yепарац. Волонтерка Милена је објаснила да се тим путем не може зарадити и да на пројекат не треба да се пријављују они који би на тај начин хтели да зараде од yепарца и трошкова које волонтерски центар плаћа.

– Сврха пројеката које ЕВС организује је искључиво волонтирање и рад на пројектима које волонтери желе да остваре, а они који имају неке друге намере не би требало ни да се пријављују – казала је Милена, додајући да је на тим путовањима стицање нових пријатеља и искустава важније од свега.

Ј. Шарошковић
 

Акредитовани пројекти

Европски волонтерски центар омогућава волонтирање у готово свим европским престоницама, али је битно пре аплицирања за волонтирање проверити тачно које земље су тада у понуди. Пројекти који би се радили морају бити одобрени од удружења које га нуди и обавезно је да буду акредитовани.

 

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести