Здрава храна основ за квалитетан живот

Иако је због брзог живота и темпа које нам намећу обавезе здрава храна постала императив, то је и даље једна од најактуелнијих тема. Много је расправа о томе шта је најбоље и

најздравије за наш организам, као и колико је безбедно користити намирнице које не произведемо сами. Те дилеме су много пута обрађене у литератури која се може наћи на сваком кораку, али и на интернету, који обилује најразличитијим информацијама. Међутим, када се суочимо с болешћу, савети тог типа буду прво са чиме се сусретнемо. Шта да једемо, пијемо или како да свој темпо живота прилагодимо свом здрављу, најчешћа су питања, али и одговори на многе здравствене проблеме. У то се уверио и аутор књиге кратког и јасног, али нимало једноставног наслова „Будите здрави” Стеван Иванчић.

Наиме, Иванчић се суочио с болешћу сина, коме је у осамнаестој години констатован веома опасан и редак карцином меког ткива. Борбу своје породице и искуства стечена у процесу лечења преточио је у књигу.

– Успеху излечења мог сина је допринела и тзв. алтернативна медицина, мада ту нема никакве алтернативе већ су у питању производи из природе, које знамо или не знамо правилно да употребимо – рекао је Иванчић, и додао да су резултати такве врсте лечења били веома добри те да је желео да помогне другима преносећи своје искуство. – Сматрао сам да кроз писану реч треба да утичем на друге да би променили лоше навике, а у циљу очувања доброг здравља или лечења, уколико су присутни различити здравствени проблеми.

Књига „Будите здрави” се бави темама детоксикације, имунитета и пХ вредности крви, а фокус је на томе како намирнице које конзумирамо утичу на наше здравље и које су то супстанце неопходне за нормално функционисање свачијег организма.

По аутору, неке од најбитнијих намирница за наше здравље су воће, поврће, морске алге, гљиве, пчелињи производи, вода. Детаљан опис за сваку од њих налази се у књизи, почев од биохемијског састава до тога како се и зашто користе у превентивне сврхе или пак за лечење. С напоменом да ништа не сме бити термички обрађено, Иванчић је навео неколико најбитнијих производа. То су парадајз, цвекла, шаргарепа, лимун, аронија, броколи, вода чији је пХ преко 7,5, сода-бикарбона и гљиве Цордицепс.

– Имунолошки систем је одбрамбени систем организма, а нарушавамо га на разне начине, пре свега лошом исхраном. Правилним избором намирница наш имуни систем, а самим тим и здравље, могу бити на веома високом нивоу – рекао је Стеван Иванчић.

Као најбитније истиче детоксикацију организма. Она је веома важна.

– Замислите шта је све у нашим цревима и желуцу када знамо да је храна поједена пре шест месеци у њиховим „yеповима”, а затим се гасови и лоше материје преносе путем крви кроз цео организам – објаснио је Иванчић.

Један од закључака до којих је дошао пролазећи кроз процес излечења сина, али и писање књиге, јесте да савремена медицина има тенденције да се више посвети промоцији здраве исхране као најбољег начина превенције, али је у нашој земљи то још увек недовољно.

В. Павлов

 

Крв мора бити базног карактера

Једна од тема које се могу наћи у књизи је и пХ вредност крви. По аутору, пХ вредност крви је веома битна – она мора бити базног карактера. Но, крв је углавном кисела због лоших навика, а пре свега због лоше исхране.

– Због киселости крви нема правилног отпуштања кисеоника ћелијама те долази до великих промена и настанка канцерогених обољења – објаснио је Стеван Иванчић.

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести