Злочин који се не заборавља

Јеврејска општина Нови Сад обележила је у Синагоги 71. годишњицу депортовања новосадских Јевреја у злогласне логоре по Европи. Комеморативном програму присуствовали су

 градоначелинк Новог Сада Милош Вучевић, амбасадор Мађарске у Србији Атила Пинтер, представници амбасада Немачке и Израела, као и представници више јеврејских општина у Србији. Они су положили венце и цвеће на спомен-плочу испред Синагоге.

– У години у којој обележавамо седамдесет година од победе над злом званим фашизам, морамо се заједно присетити свих тешких и туробних ситуација које су се збиле у нашем граду током Другог светског рата – рекао је градоначелник Вучевић. – То колективно сећање нам је потребно да бисмо, с једне стране, одали дужну почаст жртвама, а с друге, исказали искрену захвалност онима који су се борили за то да данас живимо у слободи.

Зато сада обележавамо један од најпотреснијих и најстрашнијих датума у историји Новог Сада, а то је крај априла 1944. године, кад су, пред сам крај рата на овим просторима, неколико месеци пре ослобођења Новог Сада, фашистичке окупационе снаге задале последњи ударац јеврејској заједници у нашем граду и готово је потпуно уништиле. То само показује колико је жеља за тим злочиначким подухватом била дубоко укорењена и с огромном мотивацијом за извршење. Поразно је што је, чак и у тренуцима када се знало да судбина рата иде ка ослобођењу Европе и света од фашистичког и нацистичког зла, геноцидна политика и даље спровођена, до последњег дана и сата. Овај датум не смемо никада заборавити да се никада више не би поновио.

Врховни рабин Србије Исак Асиел рекао је да је Јевреје последње две хиљаде година када су били прогањани, водила мисао да у сусрету с болом и тешким ситуацијма у животу, када се чини да све постаје бесмислено, нико не сме да одустане.– И поред свега тога, Јевреји су нашли снаге у себи, служећи богу у радости, да преболе све болове којих је било ужасно много – поручио је рабин Асиел.

– То је велика порука сваком човеку када се сусретне са стварима које превазилазе његово схватање свега. Као и у тренуцима када се губи смисао живота и када се земља под ногама отвара, а човек има осећај да пропада у бездан.Након програма, у којем је учествовао хор Јеврејске општине „Хашира“, и беседе врховног рабина Србије Исака Асиела, уследило је отварање изложбе слика „Хава Нагила“ познатог уметника Милана Кешеља. 

И. Крагуљ
 

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести