ЕП до 18: Србија поражена од Турске након продужетка

Јуниорска репрезентација Србије, играчи до 18 година старости, поражена је од селекције Турске у четвртфиналу Европског првенства које се одржава у Волосу (Грчка).

Турска – Србија 90:79 (22:21, 20:19, 13:21, 15:9, 20:9)

ВОЛОС: Дворана Неа Јониа, гледалаца: 300, судије: Мацони (Италија), Стојка (Румунија), Фреиле (Панама).

ТУРСКА: Ал 12, Јилмаз 2, Ончел, Таскиран 17, Илкер, Бериша, Коркмаз 21, Дурмаз 6, Гаци 4, Бајрак 16, Јиртсевен 12, Тунч.

СРБИЈА: Димитријевић, Ћирковић 12, Аранитовић 16, Јовановић 1, Глишић 8, Стојановић 15, Раданов 2, Поповић 5, Спасојевић, Кенић, Симанић 10, Миладиновић 10.

Србија је поражена у четвртфиналном дуелу после велике борбе и продужетка од селекције Турске. Српски јуниори су имали шут за победу у последњим секундама, али су затим нагло попустили у додатних пет минута сусрета. Наш млади тим је против браниоца титуле пропустио огромну шансу, која би можда била искоришћена да није било 23 изгубљене лопте и 14 промашаја са линије слободних бацања. У наставку шампионата репрезентација Србије бориће се за пласман од 5. до 8. места, а наредни ривал биће им селекција Шпаније.

Селекција Турске повела је на самом старту дуела у Волосу са 2:6, али су брзо узвратили Бориша Симанић, Војислав Стојановић, Александар Аранитовић и Никола Ћирковић, тако да је после шест минута игре дошло до преокрета – 15:10. Ривал је ипак вратио предност до завршетка прве четвртине форсирајући игру у самом срцу рекета где је завршавао већину акција преко одличног Коркмаза и високог Јиртсевена – 21:22. Српски јуниори су максимално борбени, били веома прецизни, имали контролу скока, међутим бројне изгубљене лопте спречавале су их да пређу у вођство – 32:34 (17. минут). Турски тим је тројкама Омера Ала дошао и до шест поена предности – 34:40, али је Милош Глишић до краја првог полувремена ипак успео да донесе прикључак – 40:42.

На старту другог полувремена ривал је поново дошао до шест поена предности (40:46), али су Никола Ћирковић и Александар Аранитовић узвратили прецизним шутевима иза линије 6,75 што је условило нову промену на семафору – 51:48. Одбрана нашег младог тима деловала је све боље у тим тренуцима, а после нових поена разиграног Аранитовића дошло се до +8 (59:51 28. минут). Турски тим је повећао агресивност, али до краја треће четвртине није успео озбиљније да припрети – 61:55. Тешко стечену предност Србија је одржавала преко борбеног Давида Миладиновића и одличног капитена Војислава Стојановића, међутим уследила је серија Фуркана Коркмаза који је довео свој тим на корак од изједначења – 63:62 (32. минут). Дошло је до пада концентрације изабраника селектора Клипе, нових грешака, фаулова у нападу, промашаја са линије слободних бацања, али и новог преокрета – 63:67 (34. минут). Није се предавао наш млади тим већ је преко Стојановића, Раданова иАранитовића одговорио серијом 7:0 – 70:67 (39. минут). Ривал је после скоро шест минута погодио, али је тројка Енеса Таскирана била вредна изједначења – 70:70. У преосталих 26 секунди, покушао је Бориша Симанић, али нажалост није био прецизан тако да се морало у продужетак.

Одлучујући период утакмице почео је серијом ривала од 5:0, који је после тројке Ертена Гација повео са 80:73 у 43. минуту. Покушавали су српски јуниори да далекометним шутевима и брзим фауловима дођу до преокрета, али турски тим није грешио што му је омогућило да дође до тријумфа и пласмана у полуфинале – 79:90.

Србија се неће борити за медаљу већ за пласман од 5-8. места а наредни ривал је Шпанија 1.8. од 14.30.