СП Пекинг 2015: Јужноафриканац Ван Никерк најбржи на 400 метара

Јужноафрички атлетичар Вејд ван Никерк приредио је велико изненађење на Светском првенству у Пекингу, пошто је данас освојио златну медаљу у трци на 400 метара.

Ван Никерк је тријумфовао у времену 43,48 секунди, што је треће најбоље време на свету у овој дисцилини.

Сребрна медаља припала је браниоцу титуле Лашону Мериту из САД (43,65), а бронза олимпијском шампиону из Лондона Киранију Џејмсу са Гранаде (43,78).

Хитна помоћ одвезла Ван Никерка у болницу после финала
Сензационални победник финалне трке на 400 метара на првенству света у Пекингу Јужноафриканац Вејд Ван Никерк пребачен је недуго после трке амбулантним колима у оближњу болницу.

Вођа јужноафричког тима Пете Лауренс рекао је да је Никерк "у реду", и да се ради само о исцрпљнеости.

"Одвезен је у болницу ради посматрања", рекао је Лауренс.

Болт у полуфиналу на 200 м спорији од Гетлина
Актуелни олимпијски шампион и светски рекордер у спринту Јамајчанин Усеин Болт пласирао се у финале на 200 метара на шампионату света у Пекингу са другим најбојим резултатом у полуфиналу - 19,95 секунди.

Бољи резултат од њега - 19,87, остварио је победивши у својој полуфиналној групи Американац Џастин Гетлин.

Истина, Болт је поново - уз карактеристични широки осмех, успоравао већ од средине трке, баш како је то чинио и у полуфиналу на 100 метара.

Финале је на програму у четвртак, а очекује се велика борба између Јамајчанина и Американца, која се у финалу трке на 100 метара у недељу завршила тесном победом Болта, који је трријумфовао са предношћу од једне стотинке - 9,79.

Кенијки Џепкемој злато у трци на 3.000 стипл
Кенијска атлетичарка Хајвин Кијенг Џепкемој освојила је данас злато у трци на 3.000 стипл на првенству света у Пекингу.

Џепкемој је стазу прешла у времену 9:19,11 минута,
Сребро је припало Тунижанки Хабиби Гриби резултатом 9:19,24, а бронза Немици Гези Феицитас Краузе, која је оборила лицни рекорд са 9:19,25 минута.

Кубанка Силва освојила злато у скоку с мотком
Кубанска атлетицарка Јарислеј Силва освојила је данас златну медаљу у скоку с мотком на шампионату света у Пекингу.

Силва, иначе олимпијска вицешампионка из Лондона 2012, дошла је до титуле скоком од 4,90 метара.

Сребро је отишло у руке светске шампионке из 2011. Бразилке Фабијане Мурер која је прескочила 4,85 и тиме оборила рекорд Јужне Америке.

Бронза је припала Гркињи Николети Кирјакополу скоком од 4,80 метара.

Кенијцу Јегу злато у бацању копља - 92,72 м
Кенијски атлетичар Јулијус Јего освојио је данас златну медаљу у бацању копља на сампионату света у Пекингу.

Јего је дошао до титуле хицем од 92,72 метара, што је трећи најбољи резлутат свих времена и најбоље остварење у свету после 14 година.

Сребро је припало Египћанину Ухабу Абделрахману Ел Саједу резултатом 88,99, а бронза Финцу Теру Питкамекију хицем ид 87,64 метара,

Злато за Чехињу Хејнову на 400 м с препонама
Чешка атлетичарка Жужана Хејнова освојила је данас злато на 400 метара с препонема на шампионату света у Пекингу.

Чехиња је до титуле дошла резултатом 53,50 секунди.

Сребро је припало Американки Шамијер Литл у времену 53,93, а бронза њеној земљакињи Касандри Тејт - 54,02.

Олимпијски сампион Мерит на трансплантацији бубрега после СП
Олимпијски шампион и светски рекордер на 110 метара с препонама Американац Аријес Мерит ићи ће одмах по завршетку шампионата света на пресађивање бубрега.

Тридесетогодишњем Америкљанцу је 2013. саопштено да више никада неће моћи да трчи пошто му је дијагностикована болест бубрега.

Он је данас остварио друго најбоље време у квалификацијама на 110 с препонама, иза сународника Дејвида Оливера.

Болест која је проузрокована ретким генетским поремећајем, оштетила је Меритов бубрег до таквог обима да ће он морати да прими један орган од његове сестре 1. септрембра у Аризони.

"Дошао сам у Пекинг због свог менталног здравља. Не желим да седим код куће и да чекам на операцију, радије бих да максимално уживам у животу", рекао је Мерит.

Мерит је освојо злато на Олимпијским играма у Лндону 2012, а те године је оборио светски реорд резултатом 12,80 на митингу Дијамантске лиге у Бриселу.