Избеглице у Мађарској пробиле ограде и кренуле пешке ка Аустрији

Док европски званичници покушавају да пронађу решење за избегличку кризу, ситуација на терену измиче контроли и на тренутке прераста у хаос, што је најизраженије у Мађарској,

где је погинуо један Пакистанац.

Мушкарац из Пакистана погинуо је пошто се срушио на прузи када је група од око 350 миграната побегла са железичке станице у месту Бичке, где су власти држале око 800 избеглица, саопштила је мађарска полиција. У саопштењу се наводи да полицајци нису јурили групу одбеглих миграната, а мушкарац се срушио око 800 метара од станице у Бичкеу, западно од Будимпеште, пренео је Ројтерс. Мађарска телевизија је објавила да је Пакистанац пао и ударио главом о пругу.

У Мађарској је известан број избеглица пробио ограду, бежећи из прихватног центра. Они су провалили ограду и побегли јер сматрају да је разматрање њихових пријава за азил сувише споро. Неки, у групи од око 1.000, кренули пешице са железничке станице Келети у Будимпешти према аустријској граници пошто су мађарске влашти обуставиле железнички саобраћај из престонице ка Западној Европи ка Аустрији. Како преноси АФП, велика група избеглица, међу којима има људи у инвалидским колицима и са штакама, као и родитеља који носе децу на раменима, спремна је да препешачи 175 километара до Аустрије. Група од око 500 миграната, који се пешице крећу ауто-путем у Мађарској према граници с Аустријом, пробила  је полицијску  барикаду и наставила да хода ауто-путем који повезује Будимпешту и Беч, јавио је Ројтерс.

– Истовремено, избеглице на железничкој станици у месту Бичке, западно од Будимпеште, пружају „пасиван отпор” и одбијају да буду транспортоване у прихватни центар – казао је полицијски званичник Ласло Балаж на конференцији за штампу.

По његовим речима, у Мађарској је до сада регистровано 162.980 илегалних улазака, од којих 162.075 на мађарско-српској граници. Мађарска полиција вратила је јуче око 300 миграната који су побегли из прихватног центра близу града Реске, недалеко од границе са Србијом, због чега је и тај мађарски гранични прелаз накратко био затворен.

Министарство спољних послова саопштило је да је ове године 150.611 избеглица по-

днело захтев за азил, међу којима 50.413 сиријских држављана.

– Полиција је у протекла 24 сата ухапсила 3.000 илегалних избеглица и 11 кријумчара људи – рекао је он.

Мађарске власти данима спречавају избеглице из Сирије и из других земаља да отпутују у Аустрију и Немачку.

На железничкој станици Келети у Будимпешти екстремни десничари бацили су петарде у импровизовани избеглички камп на платоу испред станице, услед  чега су се чуле две гласне  експлозије, јавља  извештач Би-Би-Сија с лица места.

„Много избеглица се због тога уплашило, па су неки од мушкараца појурили мађарске десничаре, који су били скинхедси”, рекао је дописник британске медијске куће Бен Браун. Он је додао да је дошло до сукоба између избеглица и скинхедса, током којих су бацане пластичне боце, а позвана је и Интервентна полиција.

Браун наводи да су скинхедси очито дошли испред станице Келети да би „провоцирали и подбадали” избеглице.

Сукоби су се убрзо смирили, а избеглице су селе на под платоа испред Келетија у знак протеста пошто им се не допушта да се укрцају на возове за Аустрију и Немачку.

 

Морамо негде да идемо...

Неки од избеглица који пешаче од Будимпеште до Беча носе слике немачке канцеларке Ангеле Меркел, која је недавно најавила да ће званични Берлин ублажити ограничења Сиријцима за добијање азила.

– Веома смо срећни што се нешто коначно дешава – рекао је 23-годишњи Осама из Сирије. – Следећа станица је Аустрија. Деца су веома уморна, Мађарска је према нама била веома лоша и ми морамо негде да идемо.

 

Парламент усвојио оштре мере

У међувремену, мађарски парламент је усвојио амандмане којима се пооштравају закони о заштити границе и о миграцији тако да ће прелазак и оштећење пограничне ограде бити кривично дело, а илегалан прелазак границе ће носити максималну казну од три године затвора, наводи Ројтерс.

Осим тога, амандмани предвиђају да ће дуж мађарске границе са Србијом бити успостављене транзитне зоне, а кријумчарење људи ће носити веће казне него до сад, прецизира МТИ.

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести