Карантин за све медицинаре који се врате из Африке

ЊУЈОРК: Власти Њујорка и Њу Џерзија увеле су аутоматски карантин за медицинске раднике који се враћају из земаља погођених еболом, а америчка влада разматра исте мере након што се један лекар

инфициран еболом вратио у САД.
Два града увела су ове мере, које су оштрије него што су наложиле америчке власти, након што су покушале да уђу у траг кретању др Крејга Спенсера, који је позитивно тестиран на еболу приликом повратка у Њујорк, преноси Ројтерс.

Нова правила се примењују на медицинске раднике који се враћају преко аеродрома “Џон Ф.Кенеди” у Њујорку и Њуарк либерти у Њу Џерзију.
Ригирозне мере примењене су већ на једној жени која се бринула о оболелима од еболе која се вратила у САД преко аеродрома Њуарк, којој је наложен карантин.

Она није имала никакве симптоме приликом повратка у САД, али је добила температуру током петка увече, саопштиле су власти. Ззена је сада у изолацији универзитетске болнице.
“Добровољни карантин се не може очекивати. Видели смо шта се дешава. Користите метро, аутобус. Могли би да инфицирате на стотине људи”, казао је гувенер из Њујорка Андру Куомо који је саопштио увођење нових мера.

Иначе Спенсер, који је провео месец дана у оквиру мисије помоћи “Лекара без граница” у Гвинеји је четврта особа код које је у САД установљен вирус еболе, али први у већем граду. Он се тренутно налази у изолованом делу болнице Белви, и у стабилном је стању.
Три особе које су имале ближи контакт с њим су, такође, у карантину, и сви су, како је саопштено, и даље здрави. У међувремену су надлежне власти почеле са дезинфекцијом стана Спенсера.

 


СЗО: Досад 4.922 жртве еболе и 10.141 оболели
ЖЕНЕВА: У епидемији еболе закључно са 23. октобром подлегло је 4.922 људи, док је број пријављених случајева болести у осам земаља 10.141, саопштила је данас Светска здравствена организација (СЗО).

Готово сви смртни случајеви, односно 4.912, су регистровани у три најтеже погођене западноафричке земље - Гвинеји, Либерији и Сијера Леонеу. У тим земљама је пријављено укупно 10.114 оболелих, преноси Ројтерс.
У изнесену процену укључени су и случајеви еболе у Нигерији и Сенегалу - афричким земљама које се сада након протекла два инкубациона периода (од по 21 дан) без нових оболевања сматрају ослобођеним те болести, као и изоловани случајеви болести у САД, Шпанији и један у Малију, прецизира СЗО.
Експерти ове организације страхују да је број оболелих у Гвинеји око 1,5 пута већи од пријављеног, у Сијера Леонеу око два пута већи, а у Либерји и 2,5 пута већи, као и да је пријављени број преминулих само 70 одсто од стварног броја.

То се објашњава чињеницом да неке породице оболеле чланове крију код куће не желећи да буду стављени у болничку изолацију, као и тиме што су поједине здравствене установе због пренатрпаности одбијале оболеле.
Осим тога, неки региони Либерије и Гвинеје још нису ни пријавили потврђене случајеве еболе или оне сумњиве на ту боести. Те области су углавном концентрисане уз границу тих земаља с Обалом Слоноваче која се, уз још 14 афричких држава, сматра изложена највећем ризику од појаве еболе.

(Танјуг)

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести