Кина гради највећу фарму у свету за клонирање žживотиња

ПЕКИНГ: Вест да је у Кини почела изградња највеће фарме за клонирање животиња у свету - "фабрике за масовну производњу паса, коња и говеда", узбуркала је јавност и

научне кругове.
Агенција Синхуа је јавила да ће на фарми бити клониране животиње попут расних и полицијских паса, тркачких коња и говеда. Циљ је да се побољшају постојеће пасмине и повећа производња меса.
Фарма, у коју ће бити уложено 200 милиона јуана (31 милион долара), налазиће се у Тјенцину, на североистоку Кине, а обухватаће лабораторије за клонирање, научни центар и банку гена.

Центар се гради на основу споразума који су потписали кинеска биотехнолошка компанија "Боyалифе", јужнокорејска "Сооам Биотећ", чији је оснивач пре десетак година изазвао контроверзу тврдећи да је клонирао људске ембрионе, и два кинеска истраживачка института.
Фарма ће почети са производњом од идуће године. Иницијално ће производити 100.000 ембриона говеда годишње, с циљем да се тај број повећа на милион.
"Кинески узгајивачи једва стижу да произведу довољно говедине да подмире тржисте", казао је за Синхуа Су Сиаочун, челник управног одбора "Боyалифе".
Корисници друштвених мрежа, међутим, не показују превише ентузиазма за клонирану говедину и подсећају да ће се фарма налазити близу места хемијских експлозија у којима је прошлог августа погинуло најмање 165 људи.

"Да ли ће се то месо продавати у Јужној Кореји или Кини? Ако то буде у Кини, нека га прво једу наши лидери", један је од коментара  на интернету.
У другом се, пак, саркастично предлаже да се "то месо сачува искључиво за владине званичнике" и "да би га требало понудити народу тек након што га они и њихове породице буду јели најмње 10 година".

Професор на Кинеском пољопривредном универзитету Џу Ји изјавио је за АФП да неће бити готово никакве разлике између клониране и праве говедине, али да фирме не треба да журе са стављањем клонираног меса на трпезе без претходних "ригорозних и темељних анализа".
Кинески научници клонирају животиње, махом говеда, свиње и овце, од 2000. године, али су се досад те животиње првенствено користиле у научне сврхе.

(Танјуг)

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести