Лајчак: „Шенген” се распао

Министар спољних послова Словачке Мирослав Лајчак упозорио је у Братислави на то да се, због избегличке кризе и нејединственог приступа чланица Европске уније, већ де факто распао

Шенгенски систем, те словачка влада инсистира на томе да се разговара о заштити спољних граница шенгенске зоне и о борби против кријумчара миграната.

– „Шенген” нам се де факто распао. Преко земаља које имају одговорност за заштиту шенгенске границе мигранти пролазе потпуно слободно. У нормалним околностима је тешко добити шенгенску визу, а сада ту пролазе десетине хиљада људи и нико их не контролише. Имамо ли „Шенген” или га немамо? – питао је Лајчак након заседања Владе о избегличкој кризи.

Он је упозорио на то да се уздрмао један од темеља ЕУ – слобода кретања људи, али је одбацио тврдње да Словачка није солидарна јер неће да прихвати више од 200 избеглица и то искључиво хришћана, а не и муслимана.

– Проблем је у томе што не постоји заједнички став ЕУ. Свака земља то решава сама. ЕУ реагује, уместо да буде проактивна. Од самита ЕУ у јуну ниједан форум се практично није бавио том темом. ЕУ ради, али полако, а некада не у складу с властитим закључцима – казао је министар.

Лајчак је новинарима представио план решавања избегличке кризе који је усвојила словачка влада и о којем ће се саветовати и усклађивати и у петак у Прагу, на ванредном хитном самиту премијера земаља „Вишеградске четворке” поводом избеглица.

Словачка влада као прву меру предлаже доследну и ефикасну заштиту спољашњих, шенгенских граница, и тражи веће ангажовање да се реше узроци избегличке кризе на Блиском истоку и у Африци, а залаже се и за одлучну борбу против кријумчарских банди које зарађују велики новац на избеглицама.

Словачка је, по Лајчаковим речима и речиме министра финансија Петера Кажимира, спремна и да новцем и кадровима помогне решавање кризе, али категорично одбија прерасподелу обавезујућих квота.

Премијер Роберт Фицо је недавно изјавио да ће истинским избеглицама Словачка помоћи, али не и економским досељеницима, који, пре свега у Немачкој, траже бољи посао и услове за живот. Оценио је да је у садашњем таласу који стиже у Европу 95 одсто таквих, економских миграната.

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести