Лавров: Углед ЕУ је доведен у питање због Косова

МОСКВА, АТИНА: Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров изјавио је да је "углед Европске уније, њена способност да натера косовске Албанце да испуне сопствене обавезе, доведена у питање".
lavrov, tanjug ap
Фото: Sergej Lavrov, foto: Tanjug (AP Photo/Luca Bruno)

"Спутњик" преноси да је Лавров то казао у интервјуу грчком листу "Ефимерида тон Синтактон".

"Косово и даље остаје епицентар нестабилности (на Балкану). Приштина не само да отворено саботира примену договора са Београдом постигнутих уз посредство ЕУ, већ и предузима нове провокационе мере“, рекао је Лавров.

Руски министар је указао и да се више од пет година ништа не дешава када је реч о стварању Заједнице српских општина (ЗСО), а уместо тога Приштина уводи таксе на производе из централне Србије и Босне и Херцеговине, као и намерава да формира војску која ће бити усмерена управо против тих Срба који живе на северу Косова.

"Те мере (таксе) усмерене су управо на стварање немогућих услова за преживљавање косовских Срба", оценио је Лавров.

Он је додао и да српско руководство спроводи изузетно одговорну политику, јер је обећало да неће уводити реципрочне мере.

Лавров о Македонији и БиХ

Запад очајнички жели промену имена Македоније почетком 2019. године, а у Босни и Херцеговини дестабилизирајућу улогу игра управо високи представник, који треба да буде гарант спровођења мировног споразума, изјавио је руски министар спољних послова Русије Сергеј Лавров.

"Јасан је доказ да се САД и Европска унија редовно мешају у унутрашња питања Македоније. Тамо је вођена очигледна кампања убеђивања грађана те државе да гласају за Преспански споразум на референдуму 30. септембра. Али, као што знамо, референдум није успео", казао је Лавров за грчки лист "Ефимерида тон Синтактон".

Према његовим речима, одлука о подршци уставним изменама, "прогурана" је у македонском парламенту уценама и подмићивањем чланова опозиције.

"Иностране дипломате, укључујући америчког амбасадора, биле су директно умешане у то. А сада очајнички покушавају да финализирају споразум почетком 2019", нагласио је Лавров, преноси Тас с.

Говорећи о Босни и Херцеговини, Лавров је нагласио да "протекторат тамошњег режима који се одржава захваљујући позицији високог представника, онемогућава развој БиХ и омета процес помирења".

"Дестабилизирајућу улогу у БиХ игра високи представник", рекао је он.

Како је казао, протекторат режима онемогућава развој БиХ, процес помирења, пуну имплементацију мировног споразума, "иако је улога високог представника да буде гарант његовог спровођења".

"Сада покушавају да дискредитују изборе у БиХ, да створе утисак да је победа лидера Срба у БиХ Милорада Додика незаконита", рекао је Лавров.

EUR/RSD 117.1420
Најновије вести