ММФ: Раст БДП-а Африке на најнижем нивоу за 6 година

ЈОХАНЕСБУРГ: Овогодишњи пад цена сировина и крај "поплаве" јефтиних долара повукао је афрички привредни раст до најслабијег нивоа за шест година, а

ствари се могу још погоршати ако глобална економија настави да посустаје, саопштио је данас Међународни монетарни фонд (ММФ).
У најновијој публикацији "Афрички економски изгледи", под називом "Суочавање са наоблачењем", Фонд је оценио да ће привреда најсиромашнијег континента вероватно порасти 3,75 одсто ове године, а догодине по стопи од 4,25 процената, што је велики пад у односу на године пре и после финансијске кризе 2008/2009, преноси Ројтерс.

"Снажан замах раста који је био евидентан у региону последњих неколико година се распршио", наводи се у извештају и додаје да "могућност да екстерно окружење може постати још неповољније, чини да ризици за перспективе тог региона буду и даље погоршани".
Најпогођеније је осам подсахарских земаља извозника нафте - на челу с водећим  произвођачима, Нигеријом и Анголом, мада и друге државе, попут Гане, Замбије и Јужне Африке такође трпе због слабљења цена руда, несташице струје и отежаних услова финансирања.

ММФ је у публикацији истакао и неке светле тачке, посебно наводећи Обалу Слоноваче, у којој је планиран раст од чак 9,0 одсто ове године захваљујући инвестиционом буму који је уследио после кратког грађанског рата 2012. године.
Председнички избори овог викенда, који су углавном протекли мирно, и на којима се очекује победа председника Аласане Уатара, бившег функционера ММФ-а, оснажили су наде да је највећа франкофонска привреда Африке најгоре године оставила иза себе.

С прогнозом да ће приходи од сировина остати под притиском неколико година, владе афричких земаља морају да раде брзо на диверзификацији извора прихода кроз побољшање наплате пореза, каже шефица одсека ММФ-а за Африку, Антоанета Саје, додајући да је мобилизација додатних прихода нешто што је хитно.

Ниво јавног дуга расте, делимично због приступа међународним тржиштима капитала од 2007. године, а према речима Саје, владе афричких земаља треба да буду "веома опрезне" у томе како управљају финансијама у доларима како би осигурале да су инвестиране мудро, наводи Ројтерс.

(Танјуг)

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести