Нобелова награда за мир групи за дијалог у Тунису

ОСЛО: Жири за доделу Нобелове награде за мир саопштио је да је та награда за ову годину припала посредничкој четворки - Квартету за национални дијалог у Тунису, за одлучан допринос

 изградњи плуралистичке демократије у тој земљи после „јасмин револуције” 2011. године, пренеле су агенције. Пре проглашења добитника, петочлани норвешки Комитет за доделу Нобелове награде није дао никакве наговештаје о томе ко ће бити овогодишњи лауреат, а међу номинованима су, између осталих, били папа Фрања, немачка канцеларка Ангела Меркел, еритрејски свештеник Муси Зераи и саудијски блогер Раиф Бадави. 

Тунишка демократска група освојила је награду на основу својих доприноса првом и најуспешнијем покрету „Арапског пролећа”, а Нобелова награда за мир, вредна осам милиона шведских круна, односно 972.000 долара, биће јој уручена у Ослу 10. децембра. Квартет за национални дијалог чине четири кључне организације у тунишком грађанском друштву: Тунишки генерални синдикат рада, Тунишка конфедерација индустрије, трговине и занатства, Тунишка лига за људска права и Тунишка адвокатска организација, а награда је додељена групи, а не појединачним организацијама. 

„Квартет је успоставио алтернативан, миран политички процес у тренутку када је земља била на ивици грађанског рата”, навео је Комитет у образложењу своје одлуке, додавши да жели да награди оне који „поспешују демократску транзицију у друштвима у кризи”.Европски и светски званичници упутили су честитке Квартету за национални дијалог, уз наду да ће та награда инспирисати друге земље које се хватају у коштац са демократским реформама да следе успешан пример Туниса.

Висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Федерика Могерини истакла је да је група посредника показала да су демократија и јединство решење за кризе у овом региону. Председник Европског савета Доналд Туск је, уз честитке групи тунишких посредника, на Твитеру написао да „после посете Тунису у марту разуме и поштује овај избор”. 

Уједињене нације такође су поздравиле доделу награде као подстицај активистима у мировним напорима, преноси Ројтерс. „Треба нам цивилно друштво да нам помогне у напредовању мировног процеса. Ово је бриљантан пример. Мислим да је Тунис једна од арапских земаља која је била најуспешнија после Арапског пролећа и револуција у том делу света”, рекао је главни портпарол УН у Женеви Ахмад Фавзи на конференцији за новинаре.

 

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести