Нови протести имиграната на железничкој станици Келети

БУДИМПЕШТА: Између 100 и 150 имиграната протестовало је данас испред главне међународне железничке станице Келети, док је мађарска полиција спречила око 2.000 имиграната да се укрцају на возове

који саобраћају према Аустрији и Немачкој, извештава репортер АФП са лица места.

Око 600 мушкараца, жена и деце, углавном из Сирије, Ирака и Авганистана, седи спред станице Келети, док је око 1.200 имиграната усмерно ка такозваној "транзитној зони".

Истовремено, око 100 имиграната који су дошли из пријавног центра у близини границе са Србијом, седи на платформи железничке станице одбијајући да се укрцају на воз који би требало да их одведе до избегличког кампа у Дебрецину, другом по величини граду у Мађарској.      

Полиција је навела у саопштењу да та група "захтева да им буде дозвољено да отпутују у Немачку..., али да је полиција предузела неопходне мере да обезбеди несметано одвијање жлезничког саобраћаја".

АП је раније известио да се око 3.000 имиграната од раних јутарњих часова налази се на главној међународној железничкој станици у Будимпешти и да су многи од њих провели ноћ испред главног улаза који чува полиција.

Мађарска полиција је саопштила да им групе грађана помажу да одрже ред на станици.

Око 3.000 имиграната на железничкој станици Келети

БУДИМПЕШТА: Око 3.000 имиграната од раних јутарњих часова налази се на главној међународној железничкој станици Келети, док их мађарске власти, у складу са правилима Европске уније, спречавају да одатле крену у Немачку и друге земље западне Европе.

Многи од њих провели су ноћ испред главног улаза на железничку станицу који чува полиција, која наводи да им групе грађана помажу да одрже ред, пренео је АП.

Групе волонтера покушвају да имигрантима обезбеде храну, одећу и неопходну медицинску помоћ.

Мађарски хелсиншки комитет упозорио је раније да је ситуација "веома напета и непредвидива", пренео је АФП.

Гневни мигранти су тражили да станица Келети буде отворена и за њих и да им се омогући да отпутују за Немачку.

Они су махали возним картама, пљескали и скандирали "Немачка, Немачка", а неки су у очајању подизали своју децу у вис да би указали како су и она жртве забране.

Портпарол мађарске владе Золтан Ковач је на питање зашто је затворена станица рекао да Мађарска покушава да примењује законе Европске уније, по којима свако ко жели да путује по Европи треба да има важеће путне исправе и "шенгенску" визу.

Мађарска национална полиција је саопштила да њени припадници обављају своју дужност у складу са правилима шенгенског кодекса.

Полицајцима који се налазе на железничкој станици Келети помоћ пружају и групе грађана, јер је број имиграната током портеклих пет дана драматично порастао, наведено је у саопштењу.

Већину имиграната чине Сиријци који желе да отпутују у Аустрију или Немачку без одговарајућих докумената.

Мађарска, немачка и аустријска полиција формирале су заједничке патроле које контролишу возове који саобраћају од Будимпеште преко Беча до Минхена, док припадници мађарске и словачке полиције надгледају возове који иду за Братиславу.

Само у августу, 50.000 миграната и избеглица, већином из ратом захваћених подручја Сирије, Ирака и Авганистана, ушло је у Мађарску.

Већина жели да настави пут ка западу Европе, углавном ка Немачкој.

Према саопштењу немачке полиције, током јучерашњег дана у Баварску је стигло рекордних 3.500 тражилаца азила.

Шведска је саопштила да се у уторак број захтева за азил у тој земљи приближио рекордној вредности.

Европска агенција за границе Фронтекс у међувремену упозорава како се, углавном у Турској, појавила трговина фалсификованим сиријским пасошима, јер се зна да Сиријци у ЕУ добијају право на азил, за разлику од миграната из земаља у којима се не ратује.

Полиција замолила грађане да не доносе помоћ за избеглице
Немачка полиција замолила је грађане Минхена да не доносе више помоћ у роби за избеглице, преносе данас немачки медији, наводећи да је на градској железничкој станици све препуно од хране, пелена, средстава за хигијену и других артикала.

Избеглице су, како преносе медији, изгледа, изненађени толиком немачком спремошћу за донирање и многи од њих скоро ништа не узимају, или се устручавају, а неки од њих узму само флашу воде или нешто воћа, или љубазно одбијају понуде.

Посебно добро је прихваћена понуда "ајрана", турског јогурта, који је у Минхену даровала једна жена, напитак који је многим избеглицама и познат и омиљен, преносе медији, наводећи да су и цигарете добродошле, али и да је један поклон посебно одбрадовао придошлице.

Реч је о бежичној мрежи отвореном "Влан-Хотспот", тако да је то за избеглице "чији је најважнији апарат 'Смартпхоне' за комунукацију са остатком породице код куће, велика помоћ", преносе медији.

Мађарска: Појачана заштита границе са Србијом
У Мађарској је основана Дирекција пограничне полиције, која ће функционисати у склопу Полиције у приправности, тако да ће заштита границе са Србијом бити појачана са 2.106 особа.

Како преноси портал "Војводина данас", унутар ове нове организације ће постојати шест јединица "Граничних ловаца".

У тим јединицима, које започињу с активностима од 15. септембра, биће распоређено и 876 матураната Полицијске средње школе, на пробном раду.

"Гранични ловци" немају специјалне надлежности, на њих се односи закон о полицији и полицијско правило службе.

Мађарска државна новинска агенција МТИ известила је, позивајући се на званичне полицијске изворе, да је од почетка ове године до недеље у поноћ, мађарска полиција "ухватила 153.561 особу која је илегално прешла границу са Србијом".
(Танјуг)

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести