Привреда САД-а и даље најконкурентнија, Сингапур други

БЕРН: Сједињење Америчке Државе поново су заузеле водеће место на листи најконкурентнијих економија, захваљујући ефикасности пословно-финансијског сектора,

снажним иновацијама и доброј инфраструктури, наводи се у најновијој студији Центра за истраживање глобалне конкурентности, ИМД, из Лозане.

Швајцарска је овог пута назадовала по том критеријуму у односу на прошлу годину, тако да се налази на четвртом месту, док су испред ње Хонгконг и Сингапур, преноси швајцарски лист 24 сата.

Сингапур се одржао на другој позицији, а Хонгконг се попео на треће место, захваљујући побољшању инфраструктуре, ефикасности владе и успешности предузећа.

Луксембург је овог пута ушао у топ 10 најконкурентнијих привреда, доспевши са 11. на 6. место.

Остале земље које фигуришу међу 10 најконкурентнијих су: Канада, Норвешка, Данска, Шведска и Немачка.

Губитак конкурентности Швајцарске стручњаци овог центра објашањавају успоравањем привредног раста и извоза, као и слабијим резултатима у туризму и мањим приливом страних инвестиција.

Скок франка, како се наводи, негативно је утицао на више појединачних показатеља конкурентности, па је Швајцарска у погледу ризика од сељења производње изгубила 34 места на листи. Са аспекта инвестиција у истраживање и развој спустила се за 34 места, улагања у услужни сектор за 48 места, колико и по питању стабилности монетарне политике.

Али, после почетног шока, утицај снажне валуте на конкурентност Швајцарске компензован је другим факторима, као што је добра научна инфраструктура и здравствени систем, као и еколошки аспект. Најзад, индикатор који мери ефикасност владе био је такође у паду (за 33 места), због иницијативе против масовне  имиграције, усвојене прошле године.

Међутим, посматрајући развој Швајцарске последњих година, ИМД констатује извесну стабилност по питању конкурентности. Наиме, Швајцарска је са 6. позиције у 2007. доспела на 4. у 2009, затим на 5. у 2011, и на 2. место у 2014, тако да 4. место у овој години не представља лош пласман, истиче одговорни из ИМД-а, М. Кабалеро.

У студији се даље наводи да се Грчка по питању конкурентности поправила захваљујући опоравку предузећа, па је са 57. места у прошлој години доспела на 50. Супротно, Немачка, која је била шеста у 2014. сада је склизнула на 10, док је Француска пала за пет места, на 32.

На лист ИМД-а се нашла и Хрватска, која је заузела 58. место, што је за једну позицију боље него претходне године.

Осим Хонгконга и Сингапура, резултати за остале азијске земље су мешовити. Више њих је забележило пад конкурентности економија, као што је Малезија, Тајланд, Индонезија и Јапан, који се спустио за шест места, на 27.

У Источној Европи, украјински конфликт одразио се и на ефикасност привреде тих земаља, па се Русија, по питању конкурентности, спустила за седам места на 45. позицију, а Украјина је пала на 60. позицију (-11).

Што се тиче земаља у развоју, Јужноафричка Република пала је са 51. на 52. место, док је Бразил пао за два места на 56. позицију. Мексико се поправио за два места, заузевши 39, док је Индија стагнирала на 44. месту.

Кинеска привреда ове године је конкурентнија, тако да се нашла на 22. позицији (+2),  што се објашњава побољшањем у сектору образовања и јавној потрошњи.

Извештај о глобалној конкурентности за 2015. обухватио је 61 земљу, а до резултата се дошло обрадом података на основу 350 критеријума.
(Танјуг)

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести