Размена увреда Клинтонове и Трампа у првој ТВ дебати

ЊУЈОРК: Кандидаткиња Демократске партије за председницу САД Хилари Клинтон и њен републикански ривал Доналд Трамп разменили су увреде и били битку око тога ко ће показати већи темперамент,

издржљивост и расуђивање у синоћњој ватреној ТВ дебати у којој је Трамп често морао да узмиче, оценио је АФП.

Агенција наводи да је, у дебати одржаној шест недеља пред америчке председничке изборе и с анкетама које показују да су кандидати скоро потпуно изједначени, Клинтонова је упорно доводила у питање спремност њеног ривала да буде у Белој кући.

Пред телевизијским аудиторијумом за који се пред почетак дебате процењивало да би могао да броји и 100 милиона гледалаца, Клинтонова је магната из области некретнина који је постао ријалити звезда представила као некога ко нема везе са тим шта прича и спреман је да каже и "луде ствари" како би био изабран.

"Ви живите у вашој сопственој реалности", рекла је Трампу 68-годишња кандидаткиња демократа, оптужујући га да је своју политичку каријеру лансирао користећи "расистичку лаж" да (председник САД) Барак Обама није Американац.

АФП наводи да је, док је Клинтонова себе представљала искусним гласом разума, Трамп играо снажног популисту, обраћајући се фрустрираним радницима којима су дојадили политичари и који траже промене.

"Да вам кажем нешто, Хилари има искуство. Али то је лоше, лоше искуство", казао је Трамп у шаљивом тону.

Он је оптужио бившу државну секретарку и некадашњу прву даму САД да је "типична политичарка".

"Само прича, а нема акције. Звучи добро, али не ради", рекао је Трамп.

Овај 70-годишњак је током 15 месеци кампање која је изазвала дубоке поделе био суочен са тешким питањима везаним за његов темперамент који је увео десничарски популизам у амерички политички мејнстрим.

АФП наводи да је Трамп започео дуго очекивану дебату на њујоршком Универзитету Хофстра у умеренијем тону, а у складу са тим је своју чувену црвену кравату која означава моћ заменио плавом која му је омогућила да изгледа више као државник.

Али, како је "температура расла", Трамп се брзо вратио вербалним нападима, стално прекидао Клинтонову током говора и чак доводио у питању њену издржљивост након упале плућа.

"Па, чим он буде пропутовао кроз 112 земаља и испреговарао мировни споразум, прекид ватре, ослобађање дисидената... или пак проведе 11 сати сведочећи пред комитетом Конгреса, онда ће моћи да ми прича о издржљивости", узвратила је Клинтонова.

Трамп је деловао да је све више иритиран током дебате, па је у једном тренутку почео да преврће очима и гласно уздахнуо.

У анкети коју је "Си-Ен-Ен" урадио након дебате на узорку од 521 бирача, 62 одсто испитаника је изјавило да је Клинтонова победила, док је 27 одсто тврдило да је Трамп победник.

Миленијалци нису импресионирани ни Трампом ни Хилари
Док америчка председничка кампања улази у завршну фазу, кандидати су забринути због све већег осећања апатије међу тамошњом највећом гласачком групом - миленијалцима (генерација рођених између 1978. и 2000. године), што може да резултира у слабој излазности на изборе, наводи "Глас Америке".

На Универзитету Хофстра, удаљеном 11 километара источно од Њујорка у којем је синоћ одржана прва дебата председничких кандидата, студенти су објашњавали своју забринутост дописнику "Гласа Америке".

“Видим то можда као нешто што би могла да буде најсуштинскија одлука у модерној америчкој историји”, наводи студент Берни Денлер.

“Мислим да ће многи изаћи на изборе јер су кандидати толико различити да ћете морати да се определите за једног или другог”, каже студенткиња Џулијана Спано.

Овогодишњи амерички избори нису привукли толико политичке пажње од 2012, када је последњи пут на том универзитету одржана председничка дебата у јеку такође изједначене трке.

Ипак, та страст међу многим студентима на Универзитету Хофстра не представља праву слику о миленијумским гласачима на универзитетима широм Америке. Заједно, они представљају снажан гласачки блок али то ништа неће значити ако се не појаве на гласању на дан избора.

Постоји оправдани страх код кандидата, посебно кандидаткиње Демократске партије Хилари Клинтон, која се суочава са смањеним вођством у анкетама током последњих месеци међу гласачима старости између 18 и 34 година, међу којима расте број оних који кажу да ће, или гласати за трећег кандидата или ће остати код куће.

“Искрено, људи излазе на изборе јер се противе једном од кандидата, то није ентузијазам. Радим то зато да он или она не победи” каже студенткиња Самер Холмс.

То је питање са којим су се професори политичких наука одувек суочавали када су у питању општи избори. Професорка Розана Пероти каже да многи студент осећају да њихово мишљење није чула ни једна водећа политичка партија.

“Њих много више интересује економија и шта ће се догађати са њима, здравље економије. Они желе да виде да се нешто догађа са природним окружењем. Заморени су расправом о томе да ли је глобално загревање изазвано човековим деловањем. То за њих једноставно није питање. Ово је њихов свет и они ће га наследити”, оцењује Пероти.

“Ми смо будућа генерација и будући порески обвезници и ако се ми не побринемо за то, будуће генерације могле би да пропадну економски и вероватно социјално”, наводи студент Инок Ли.

Са само шест недеља до избора, неки неопредељени гласачи кажу да је њихов најважнија одлука у овој завршној фази, за кога да се опрееделе.

“Још нисам одлучила, тешко је јер су то моји први избори и надала сам се да ће постојати кандидат који који би био супер за мене, али није тако”, каже Џулијана Спано.

“Као да желим да се коцкам како бих видела шта ће Трамп да уради, али с друге стране желим да гласам за нешто поуздано, али заправо и ни не знам шта то значи”, додаје студенткиња Ђина Барбара.

Неопредељени ће у све три дебате да траже не само одговоре на питања која их тиште, већ ће пратити реторику кандидата и начин на који они себе представљају на националној позорници.

Трамп: Нуклеарни арсенал Русије новији је од америчког
Нуклеарни арсенал Русије новији је од америчког, могућности САД су застареле, изјавио је у синоћњој ТВ дебати кандидат Републиканске партије за председника САД Доналд Трамп, преноси "Спутњик".

„Русија проширује своје могућности, они имају много новије могућности него ми“, рекао је Трамп током дебате са демократском ривалком Хилари Клинтон, одржане на њујоршком Универзитету Хофстра, одговарајући на питање водитеља какав став има о нуклеарном оружју.

Трамп је назвао „нуклеарну претњу највећом претњом“.

Републиканац је додао да сматра да би било идеално потпуно одбацивање таквог оружја, међутим, као председник, он нема намеру да први покрене разоружање.

„Ако нуклеарно оружје буде примењено - то је крај, али истовремено ми треба да будемо спремни и ништа да не склањамо са стола“, истакао је Трамп.

Клинтон је током дебате поновила тврдњу да Трампу не треба поверавати нуклеарно оружје. Избори за председника САД биће одржани 8. новембра.

Кладионице: Бољи изгледи Клинтонове за улазак у Белу кућу
Изгледи кандидаткиње Демократске партије за председницу САД Хилари Клинтон да уђе у Белу кућу побољшали су се на кладионицама на интернету, након што се суочила са својим републиканским ривалом Доналдом Трампом у првој председничкој дебати. Уплате за победу Клинтонове порасле су са шест на 69 одсто, док су уплате на рачун Трампа пале са 7 на 31, показују подаци новозеландске фирме ПредиктИт, која предвиђа исходе политичких и финансијских догађаја.

Изгледи Клинтонове су се, такође, побољшали на ирском сајту за клађење "Педи Паувер", преноси Ројтерс. Уплате на рачун Трампа пале су на пет одсто у фебруару, али су се попеле на 44 одсто у мају док су опладе за Клинтон опале на 37 одсто у јануару, а попеле се на 79 одсто у августу. Прва председничка дебата била је прва од три планиране уочи избора за председника САД 8. новембра.

(Танјуг)
 

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести