Завршена комеморација жртвама Сребренице 

СРЕБРЕНИЦА: Након вишечасовне комеморације и сахране још 33 тела жртава злочина из последњег рата, у Меморијалнм центру Поточари данас је завршено обележавање годишњице масакра у Сребреници. 
srebrenica_pok
Фото: Танјуг (Видео)

Колоне аутомобила, аутобуса и људи из свих делова Босне и Херцеговине и суседних европских земаља кренули су својим кућама.

Комеморацији су присуствовале бројне високе делегације и званице, а изјаве упућене јавности односиле су се на потребу доношења закона о забрани негирања геноцида.

И породице жртава су поручиле да починиоци злочина морају да признају своја недела како би се наставио живот на овим просторима.

Све оне који имају било какве информације о жртвама које се и даље воде као нестале замолили су да проговоре како би сви убијени могли наћи смирај, а њихове породице и родбина имати место где ће доћи и молити се за њих.

Званичници су посебну пажњу посветили, како се наводи, "негаторима геноцида" који су протеклих година све гласнији и острашћенији у својој злој накани.

"Негирање геноцида је његова последња фаза, а то се мора зауставити доношењем адекватног закона", поручио је високи представник у БиХ Валентин Инцко, који је рекао да ће се побринути да се то што пре догоди.

Он је критиковао негирање геноцида, што се, како каже, и данас може чути од неких званичника из Републике Српске.

"То су њихови ружни политички ставови. Имамо две одлуке међународног суда и тај суд је, као највише тело, у танчине и у хиљадама докумената документовао шта се овде догодило", казао је Инцко у Поточарима.

Рекао је и да ће се залагати за усвајање закона о забрани негирања геноцида у БиХ.

Председник Организационог одбора за обележавање 24. годишњице геноцида над Бошњацима, Хамдија Фејзић, позвао је данас високог представника међународне заједнице у БиХ Валентина Инцка да искористи своја овлашћења и прогласи усвојеним закон о забрани негирања геноцида.

Фејзић је подсетио на међународног суда којом је, како је рекао, дефинисано да се у Сребреници десио геноцид истичући да упркос томе власти босанскохерцеговачког ентитета РС покушавају да ревидирају пресуду Суда у Хагу и изједначе злочинца и жртву. 

"Сребреница је постала универзални појам за тражење истине за почињени геноцид. То је аксиом који се не доказује јер 8.372 убијене особе су доказ. Сребреница свуда у свету асоцира на геноцид почињен над Бошњацима и то за само неколико дана", казао је Фејзић. 

Како је рекао, свако ко негира оно што се десило у Сребреници затрован је мржњом, а негирање геноцида равно је заговарању новог геноцида. 

"Због тога позивамо високог представника међународне заједнице у БиХ да користећи своја овлашти прогласи закон о забрани негирања геноцида", рекао је Фејзић.

Комеморацији су присуствовали и и преживели Сребреничани, породице, родбина, учесници Марша мира, ултрамаратонци, бициклисти...

На гробљу Меморијалног центра Поточари до данас је сахрањено 6.610 бошњачких жртава, а на породичним гробљима ван Поточара њих 234. 

Још увек се трага за посмртним остацима више од 1.000 несталих Сребреничана, јавили су сарајевски медији.

Верски део данашњег програма предводио је реису-л-улема Исламске заједнице у Босни и Херцеговини Хусеин Кавазовић.

Прочитани су и одломци из романа "Дервиш и смрт" те проучена илахија "Шехиди" и изведен "Сребренички инферно" који је написао Џемалудин Латић. 

Инцко: Залагаћу се да се донесе закон о негирању геноцида

САРАЈЕВО: Високи представник у БиХ Валентин Инцко рекао је данас да ће се залагати да се у Парламенту БиХ донесе закон о негирању геноцида.

"Идуће године ћемо сигурно имати такав закон на 25. годишњицу геноцида. Ја већ радим на томе", рекао је Инцко за Н1 БиХ.

Према његовим речима, људи заборављају да је Ратко Младић "сам рекао да се у БиХ дешава геноцид".

Инцко наводи да је Младић, када је Радован Караџић говорио о етничком чишћењу 1992. године, рекао: ''Па, како ћемо то објаснити свету, људи, то је геноцид''. 

"Почело је и завршило се овде у Сребреници, а наставља се са негирањем геноцида", сматра Инцко.

Он каже да су два међународна суда пресудила да се десио геноцид и да у Хагу има скоро два милиона докумената и скоро 100 сведока који потврђују "да се десио геноцид", преноси Н1 БиХ.

EUR/RSD 117.1262
Најновије вести