Добра вода за четири села

СОМБОР: Што због дотрајалих изворишних капацитета и локалне водоводне мреже, што „захваљујући“ усклађивању са светским нормативима, што ће рећи подизању стандарда о

биохемијском квалитету воде за пиће, бројна села сомборског атара су дошла у позицију да су њихови локални водоводи проглашени за „неподобне“ односно да вода из њих није дозвољена за људску употребу. Тако је у једном моменту од укупно 15 насељених места сомборског градског подручја у чак осам случајева било забрањено коришћење воде из сеоских водовода за пиће и припрему хране.

На срећу, Сомборци су се одавно припремали за овакав сценарио, па је на време и започет пројекат проширења изворишта „Јарош“, којим су капацитети градске фабрике воде, изградњом нових погона, са тадашњих 200 литара у секунди - удвостручени. Уједно је започето и пројектовање регионалног водовода, којим би се уз мини-погон у Бездану, сва села повезала на варошку водоводну мрежу, чиме би сви житељи Сомбора и околине имали пођеднако квалитетну воду за пиће. У овом тренутку вода из градске фабрике је новоизграђеним цевоводима дошла до Чонопље и Кљајићева, а у току ове године се очекује и повезивање Лугова и Стапара на градску мрежу.

Како се овај замашан пројекат и до сада делимично финансирао из средстава које је обезбедила држава, ни нова Покрајинска влада није изневерила очекивања становника сомборских села. Тако је недавно Душанка Голубовић, сомборска градоначелница, из руку председника Владе АП Војводине Игора Мировића, примила решење о додели бесповратних 41,3 милиона динара за реализацију пројекта „Изградња резервоара и црпне станице у насељеном месту Светозар Милетић“.

Успешно конкурисање код надлежне Управе за капитална улагања АПВ, ће довести до повезивања овог села на централни градски систем чији је „драгуљ у круни“ извориште Јарош, а у сврсисходност и бенефите овог пројекта имала је прилику да се и на лицу места увери и Голубовићка, која је приликом посете Светозар Милетићу нагласила да се у реализацију пројекта мора кренути одмах, а не да се почетак радова одлаже и тиме долази до кашњења и пробијања предвиђених и обећаних рокова завршетка.

Реализацијом овог пројекта, тачније његовог северног крака, неће се окористити само Лемешани, што је уобичајен надимак за становнике Светозар Милетића. Наиме, не само да ће ових три хиљаде становника добити хигијенски исправну воду за пиће у довољним количинама, већ ће се  изградњом црпне станице створити и предуслови за повезивање насељених места Алекса Шантић, Станишић и Риђица на исти систем, па би тако квалитетно водоснабдевање имало још око 8.000 становника који живе у овим селима.

М. Миљеновић
 

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести