Геронтолошки центар „Срем” прошао проверу Националног тима за превенцију тортуре

РУМА: Национални механизам за превенцију тортуре, у оквиру мониторинга установа социјалне заштите, обишао је крајем прошле године и Геронтолошки центар „Срем” у Руми,

једину установу ове врсте у целом Срему, и објавио извештај о третману старих који се у њему тренутно налазе. Осим неколико примедаба истакнутих у извештају, Национални тим за превенцију тортуре нема замерки на смештај старих у Геронтолошком центру „Срем” у Руми, који не покрива само подручје Војводине, већ у њега долазе и стари из Београда, Шапца и других крајева.

У дому је затечен 281 корисник, од којих је чак 87 овде више од пет година. У 2013. години регистровано је по двоје корисника којима су посекотине и модрице нанели други корисници, а забележен је и један случај самоповређивања. Несрећним случајем 20 њих је имало посекотине, 30 модрице, 15 преломе и један опекотине. У току исте године у овој установи забележено је 79 смртних случајева, и код свих је узрок природна смрт.

Национални механизам забележио је да на другом спрату објекта постоје четири шестокреветне собе у којима је смештено по шест корисника и препоручио да се у свакој соби смести највише четворо. Од центра се тражи да обезбеди корисницима са отежаним кретањем кревете са хватаљкама, као и да се оспособи систем за сигнализацију хитних позива медицинског особља, јер је констатовано да СОС механизми за позивање особља не функционишу. Препоручено је и санирање влаге и хигијенско кречење у собама и купатилима у објекту Б.

Утврђено је да  зависни и одређени број полузависних корисника све време носе пиyаме, те је препоручено да носе дневну одећу. У собама не постоји довољан број паравана који омогућавају заштиту приватности корисника и затражено да се они обезбеде. Центар не поседује адекватну опрему која омогућава сервирање оброка у кревету корисницима са отежаним кретањем, па је препоручено да се она обезбеди како би им се омогућио пристојан начин једења.

Са постојећим капацитетима запослених у психосоцијалној служби и обимом административних послова које имају у Центру, сматра Национални тим, није могуће организовати довољан број активности који се односе на психосоцијалну подршку корисницима и спровођење индивидуалног плана услуга. Због тога се препоручује реорганизација психосоцијалне службе тако што ће запослени већи део времена провести у непосредном раду са корисницима. Психосоцијална служба треба да обезбеди довољан број доступних и прилагођених активности за кориснике.

Према наводима директорке Центра корисници могу слободно да излазе из домова, а управа им предлаже да се приликом изласка јаве социјалном раднику или психологу и да поред личне карте са собом обавезно носе и индентификационе карте центра ради лакшег легитимисања. Портир води евиденцију уласка и изласка свих корисника. Објекти су отворени од 6 до 22 часа, а након тог времена корисницима није дозвољен излазак из Центра. Капија се не закључава, али у току ноћи дежура портир.

У извештају се наводи да Центар нема довољно спремачица, помоћних радника и сервера у кухињи, али да има потребан број медицинског особља, лекара и медицинских техничара.Запослени се редовно обучавају и усавршавају.

Љ. Малешевић

 

Везивање реткост

Везивање корисника се ретко примењује. Према наводима лекара у ретким случајевима, када је корисник појачано узнемирен или насилан, са њим се прво разговара и покушава смирење разговором. Уколико то не помогне, лекар консултује психијатра и по његовој препоруци коригује или преписује терапију седативима. 

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести