Исправна вода приоритет

СОМБОР: Када је приведена крају изградња дела водоводне мреже која је са градског изворишта и фабрике воде „Јарош“ требала да и житељима Кљајићева омогући да коначно добију исправну воду за пиће,

очекивало се да је овај проблем коначно решен. Међутим, испоставило се да је повезивање постојећег месног са градским водоводом негде у међувремену „запело“, па се о разлозима зашто је до тога дошло на лицу места морала информисати и сомборска градоначелница Душанка Голубовић, која је са сарадницима и директорима јавних предузећа посетила највеће село сомборског градског подручја.

- Овде смо да заједно решавамо проблеме, а ваше је да кажете који су то проблеми, јер не сме се поновити ситуација коју смо имали код прикључења водовода. Створени су сви предуслови да се водоводна мрежа у Кљајићеву прикључи на извориште „Јарош“, а то није урађено. Грађани имају право да користе исправну воду за пиће и ниједан разлог не може бити изнад тога. Све остало можемо решити договором и због тога наведите све проблеме које уочавате, али и све оно што видите као развојну шансу села - казала је градоначелница Сомбора Душанка Голубовић, приликом посете Кљајићеву.

Састанку су поред представника варошких власти присуствовали и директори јавних комуналних предузећа, док су као представници мештана о свим отвореним питањима посведочили председник Савета МЗ Владимир Басара, чланови овог тела Никола Жижа и Богдан Јанчић, али и овдашњи радници ЈКП „Простор“, пољочувари...

Говорећи о месном водоводу, за који су се и гости и домаћини сагласили да се мора приоритетно решавати, Басара је навео да је последњи састанак одржан пре шест месеци и да је тада Савет МЗ захтевао да цена воде износи 30 динара по кубном метру, а ЈКП „Водоканал“ је захтевао документацију. Документација је према речима представника Кљајићева предата и на томе се стало. Договорено је да се на састанку представника Савета МЗ и ЈКП „Водоканал“, заказаном за данас, договоре начин и динамика прикључења месног водовода у Кљајићеву на централни градски водовод.

Чланове Савета је интересовало и на који начин се планира уређење јавних површина, шта се може урадити у области одржавања атмосферских канала, шта је са пројектом канализације, да ли ће се и шта радити на уређењу тротоара, како спречити издавање излицитираног државног земљишта у подзакуп, како разрешити поједина питања у области спорта, обнова реквизита на дечјим игралиштима, како задржати и запослити младе на селу…

Горан Нонковић, директор ЈКП „Простор“ је навео да ће се јавне површине у селима, па тако и у Кљајићеву, од ове године уређивати генерално два пута годишње. Према Нонковићевим речима, прво детаљно уређење биће на пролеће, а друго током јесени. Он је још навео да се јавне површине између наведених генералки уређују према захтевима МЗ.

Било је речи и о уређењу гробља, атмосферским каналима за које је речено да је најкритичнија Кордунашка улица, те да ће се за ову улицу морати радити посебан пројекат. Представници Савета МЗ су захтевали и да се мештани који фекалије одводе у канал 300 кажњавају, јер су до сада подношене само пријаве, а стање на терену се није поправљало.

М. Миљеновић

Спречити подзакупе државне земље

Као изразито пољопривреди окренуто село, представнике Кљајићевчана је интересовало и  ко је надлежан за решавање питања у области пољопривреде у делу лицитације државног пољопривредног земљишта, односно његовог противзаконитог издавања у подзакуп после спроведене лицитације. На ово питање је од представника локалне самоуправе добијен одговор да она у том делу нема ингеренције, али да може, што ће и учинити, да апелује на надлежне републичке органе да контролишу коришћење земљишта после спроведеног поступка лицитације.
 

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести