Изненада у „Този“ севнуло 120 отказа

КИКИНДА: Почетком недеље око 120 запослених у фабрици „Тоза Марковић“ добило је отказ. Наиме, одласком ове фабрике у стечај свих 600 запослених потписало уговор о раду, у којем стоји да је запослени

радно ангажован док за његовим радом постоји потреба, сазнајемо од Зорана Средојева, председника „Независног“ синдиката фабрике а.д „Тоза Марковић“ у стечају:

- Сваке године у ово време, од када је фабрика приватизована, зауставља се пећ за производњу црепа. Тада престаје потреба за одређеним бројем радника, који су до ове године одлазили кући док иста пећ крајем фебруара не почне поново с радом. Ове године, с обзиром на то да је фабрика у стечају, сви ти радници биће пријављени Филијали Националне службе за запош-

љавање и добијаће одређену новчану надокнаду у зависности од година стажа.

Бранислав Татић председник другог синдиката „Независност“, како каже међу првима је добио отказ:

- Очекивало се да ће бити затворен један погон, као и сваке зиме, али уместо принудног одмора људи добијају отказе. Многи од њих нису искористили слободне дане и годишњи одмор, што је противзаконито. Сумњам да ће погон бити поново отворен, јер се ту у Погону 7 производи цреп 333 или „велика Кикинда“, и та производња пребачена је у део фабрике у којем су се до сада правили специјални комади црепа. Овај цреп је натраженији и нема га на лагеру. Други проблем је недостатак глине. Са постојећег ископа сировине има за производњу до краја године, а како није откупљено ново земљиште не знам како ће се производити.

Они који су на списку за отказ имају право да туже фабрику због неискоришћених годишњих одмора. Како је фабрика дуже од седам месеци у стечају запослени имају право на пун годишњи одмор - 20 радних дана. Уколико се одмор не искористи фирма има обавезу да га исплати запосленом.

- Био сам у инспекцији рада, јер нико од запослених није добио решење о отказу, а људима је речено да не долазе на посао, тако да су многи отишли кући без икаквог решења. Уколико се не појавите за три дана сматра се да сте дали отказ. С обзиром на то да сам потегао ово питање први у фабрици сам добио решење о отказу – каже Татић.

Синдикалци истичу да у „Този Марковићу“ тренутно ради један погон од три колико их је било у функцији за производњу црепа. Производња плочица је у истом нивоу већ неколико година. О припремљеном плану реорганизације повериоци се неће изјаснити пре априла, када се очекује ново рочиште у Привредном суду у Зрењанину.

Фабрика црепа највише дугује „Србијагасу“ -око 20 милиона евра, што је стари дуг настао пре  стечаја. И две банке су велики повериоци. Планом реорганизације предвиђено је и да фабрика има 605 запослених те уколико се он усвоји мора се попунити тај број, тако да, за сада, има изгледа да се неки радници „Тозе“ врате на посао. Иначе, сви запослени су на минималцу који се редовно исплаћује.

Фабрика је од априла ове године у радном стечају који је покренула Ерсте банка а.д. Нови Сад а против плана реорганизације тада је био управо „Србијагас“. Фабрика „Тоза Марковић“ прива-

тизована је пре више од 10 година, а већински власник је београдска фирма „ИТХ“.

Александра Ђуран

Фото: Б. Лучић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести